fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Bryan Caplan v ČR a okolí: souhrn

0

Bryan Caplan se synem Simonem navštívili v březnu 2022 země Visgrádské čtyřky. Překlad Caplanovy knihy Open Borders totiž vyšel česky, polsky a maďarsky.

Nejprve vystoupil na pozvání Institutu Mysesa ve třech polských městech: Krakově, Wroclawi a Varšavě. Poté byl na pozvání Helpers Hungary v Budapešti, nejprve na páteční konferenci přednesl hlavní přednášku a poté se účastnil panelové debaty o migraci. V pondělí pak byl protistranou v debatě s maďarským ekononomem.

Poté odjel do Bratislavy, kde nejprve natočil podcast o otevřených hranicích, večer v Crowne Plaza měl přednášku o svojí knize The Case Against Education. Bratislavští hostitelé z INESSu o přednášce sepsali článek na svůj web s odkazy na video v angličtině a slovenštině a s fotkami. Druhý den ráno byl pak hostem slovenské televize TA3 na stejné téma.

Pak už přejel do Brna, kde s ním čeští Studenti za svobodu uspořádali přednášku na téma další z jeho knih, tentokrát Mýtus racionálního voliče. Celá přednáška je na YouTube.

A nakonec čekala Caplana Praha na pozvání Liberálního institutu. Nejprve s Martinem Pánkem natočil podcast o svých ostatních knihách:

Poté s ním dělal rozhovor Bohumír Žídek pro týdeník Ekonom: Migrace není charita. Otevřené hranice by se světu vyplatily.

24. března večer pak na Anglo-americké univerzitě převzal Výroční cenu Liberálního institutu a přednesl Výroční přednášku. Kompletní záznam:

Fotky z Výroční přednášky jsou na Dropboxu.

V pátek ráno s ním s ním udělala rozhovor Kristina Veinbender z E15: Hranice mezi státy se mají otevřít. Prospěje to všem, míní americký profesor ekonomie Caplan.

A poté ještě Štěpán Trantina pro Seznam Zprávy: Putin se rozhoduje jako mladý muž, ne sedmdesátník, tvrdí americký ekonom (video a článek).

Sám Caplan napsal o svojí cestě tři články na svůj nový blog:

Ačkoliv to pro Bryana Caplana a jeho syna Simona musel být velmi náročný dvoutýdenní program, nedával nic najevo a na všech akcích ochotně debatoval s každým, kdo o to měl zájem. Jsme rádi, že k nám zavítal, a doufáme, že to není naposledy.

Děkujeme všem, kteří tuto návštěvu umožnili a podíleli se na ní: polským, maďarským, slovenským i českým kolegům.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.