fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Bez práva určit si výši daní není suverenita

0

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Daňová harmonizace je nesmyslná, neefektivní a škodlivá. Konkurence funguje. Konkurence znamená, že podniky zefektivňují výrobu a vyvíjejí lepší produkty. Totéž platí ve službách a totéž platí pro konkurenci vlád. Chceme, aby nám stát poskytoval služby (obranu, policii, soudy, zdravotní systém atp.), ale účtoval si za to adekvátní částku (daně).

Protože stát nás na rozdíl od firem nutí tyto služby nakupovat a nemůžeme lehce změnit dodavatele, je nezbytné, aby nad státy existoval bič v podobě konkurence dalších států. Pokud tento bič existovat nebude, povede to ke známým výsledkům, ke kterým vedou všechny monopoly – špatné služby za vysokou cenu.

Podle aktuálních výpočtů Heritage Foundation je ve Švýcarsku daňové břemeno 27,9 procenta HDP, kdežto v České republice 33,5 procenta. Žádný soudný člověk by přitom nemohl tvrdit, že služby, které poskytují složky švýcarské veřejné moci – ať už federální vláda, kantony nebo města – jsou horší než služby, které poskytuje Česká republika. A přesto jsou levnější.

Ve svojí diplomové práci jsem zkoumal daňovou konkurenci Švýcarska. Je nepochybné, že daňová konkurence mezi kantony vede k efektivnější státní správě a efektivnějším veřejným službám.

Evropská komise chce tuto blahodárnou konkurenci odstranit. Vedlo by to k vyšším daním a horším službám. Nemluvě o bezprecedentní ztrátě suverenity členských států. Co jiného než daňová politika je výrazem suverenity státní moci a výrazem nezávislosti parlamentu na vládě?

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/bez-prava-urcit-si-vysi-dani-neni-suverenita-fm6-/debata-jana-machacka.aspx?c=A190117_093527_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.