fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Britská fiskální expanze se zdá rozumný nápad

0

Špatný výhled
Velká Británie bude určitě úspěšná v zatížení veřejných rozpočtů a ve zvyšování veřejného dluhu. Veřejné investice vytěsňují soukromé, proto celkové efekty nejsou natolik spektakulární, jak je představují vlády. Britská infrastruktura si zaslouží zlepšit, jak ve své studii uvádějí Sam Bowman a Stian Westlake, ale jen obtížně lze důvěřovat vládě, že namísto uplácení voličů uskuteční efektivní investice.

Z některých Johnsonových vyjádření se zdá, že jeho ekonomická politika bude nalevo od Tonyho Blaira. To není dobrý výhled.
Boris Johnson by měl využít toho, že jeho země už nebude svázaná pravidly Evropské unie, aby razantně dereguloval některá odvětví a reformoval daňový systém a Británie byla více konkurenceschopná – a nezaváděl nové nesmyslné daně, jako je digitální. Také by měl snižovat, nikoli zvyšovat dluh.Z některých Johnsonových vyjádření se zdá, že jeho ekonomická politika bude nalevo od Tonyho Blaira. To není dobrý výhled.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/britska-fiskalni-expanze-se-zda-rozumny-napad.A200227_173156_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.