fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Centrální banka nemůže plnit přání politiků

0

Pokud ECB začne ještě více tancovat podle toho, jak politici pískají, bude to mít katastrofální dopady. Z empirických studií víme, že čím nezávislejší centrální banka, tím lépe dodržuje inflační cíle. O to především jde. Tento názor vždy hlasitě prosazovala německá vláda, protože hyperinflace ve dvacátých letech a její důsledky jsou stále v paměti.

Ať si EU založí třeba Evropskou klimatickou banku, která bude financovat boj s klimatickou změnou. Tu není radno podceňovat ani odmítat, ale měli bychom se držet efektivních řešení a nevymýšlet opatření, která ochromí ekonomiku, ale s klimatickou změnou pomohou jen málo. Bohužel se zdá, že EU se vydá tou horší cestou.

Je to důsledek institucionálního rámce EU, kdy nad nápady politiků v Bruselu, ať v Evropské komisi, parlamentu nebo v radě, není dostatečná demokratická kontrola a namísto brzd a protivah známých z ústavních systémů národních států jde spíše o systém pozitivní zpětné vazby, kde se jeden špatný nápad posílí v mnohem horší velký nesmysl. Vidíme to stále znovu. Nezbývá než doufat, že rozum nakonec převládne.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/centralni-banka-nemuze-plnit-prani-politiku.A191205_174348_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.