fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Česká ekonomika zatím na německé závisí

0

Německé firmy a němečtí spotřebitelé jsou ze zahraničních obchodních partnerů pro české firmy a české spotřebitele nejdůležitější, zkráceně tedy říkáme, že Německo je nejdůležitější obchodní partner Česka. Na tom ve světě, kdy německá i česká ekonomika jsou kapitalistické a neexistují mezi nimi překážky obchodu, nic nezměníme. Mezinárodní obchod se totiž podobá gravitaci – čím bližší a větší zahraniční ekonomika, tím více s ní obchodujeme.

Pokud tedy německá ekonomika zpomaluje nebo se dostává do recese, může to česká ekonomika krátkodobě kompenzovat obchodem s rychlejšími německými odvětvími, rychlejšími částmi Německa nebo jinými rychlejšími ekonomikami, ale dlouhodobě se gravitační síle německé ekonomiky nemůžeme vyhnout.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/ceska-ekonomika-zatim-na-nemecke-zavisi.A191024_190048_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.