fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Česko by mělo jako Německo zavrhnout přežité

0

Svobodná soutěž

Šrotovné je natolik hloupý, antiekonomický a antiekologický nápad, že jej může vymyslet jen politik. Například americká studie říká: „Program vyvolal dodatečné nákupy 360 tisíc aut v červenci a srpnu 2009. Téměř všechny dodatečné prodeje však způsobil přesun poptávky z blízké budoucnosti – efekt programu na prodeje aut je téměř kompletně vymazán už v březnu 2010, pouze sedm měsíců po jeho skončení. Dopad programu na prodeje aut byl výrazně krátkodobější, než se odhadovalo. Neměl ani žádný na zaměstnanost, ceny nemovitostí nebo neschopnost splácet hypotéky.“

Šrotovnému se na svém blogu věnoval český ekonom Jaroslav Borovička a jeho zápisky z tehdejší doby jsou zajímavé i dnes. Jsou nadčasové. Že šrotovné navzdory lobbingu Škodovky nebylo nakonec zavedeno v Česku, byl úspěch Fischerovy vlády. Jsem velký fanoušek elektromobilů, ale i velký nepřítel dotací. Pokud jsou elektromobily tak dobré – a já věřím, že jsou –, musejí se prosadit ve svobodné soutěži.

Proč by měla mít Tesla státní výhody oproti Volkswagenu nebo BMW? Pokud jsou důvodem emise, přijměme daň z nich (například uhlíkovou), o jejíž výši alikvotně snížíme jiné daně. Pokud Tesla při výrobě a provozu způsobuje nižší negativní externality, výhodu v podobě nižší daně z emisí si zaslouží, nikoli však 150tisícovou dotaci na každé prodané auto.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/cesko-by-melo-jako-nemecko-zavrhnout-prezite.A200611_194156_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.