fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Chyba EU. Fúze Siemensu a Alstomu měla projít

0

Překonaný pohled

Zajímavý počin komisařky Vestagerové, jež je v Bruselu nepochopitelně považována za příznivkyni volného trhu, kterým proti sobě dokázala naštvat tržní liberály i tržní ochranáře. Signifikantní je, že svým rozhodnutím naštvala německou a francouzskou vládu, což jí ubírá body v souboji o místo předsedy Evropské komise po Jean-Claudu Junckerovi.

Co se samotné ekonomické otázky týče, zda měla být tato fúze zakázána, jsem velmi skeptický nejenom k této konkrétní aplikaci antimonopolní politiky, ale k antimonopolní politice vůbec. Soudobé výzkumy ukazují, že zásahy antimonopolní politiky byly chybné i v učebnicových případech, jako je například Standard Oil. Aktivity komisařky Vestagerové, kdy mj. Googlu udělila pokuty ve výši poloviny ročního britského příspěvky do unijního rozpočtu, jsou důsledkem již překonaného pohledu na antimonopolní politiku.

Trh je dynamický, nemá smysl posuzovat velikost jedné (zfúzované) firmy v této konkrétní chvíli, když za deset let bude situace úplně jiná. A nesmíme zapomínat na mezinárodní konkurenci. Co si upečeme na stále menším a menším evropském písečku, je čím dál tím méně relevantní ve světovém měřítku. Siemens čelí konkurenci z celého světa. Pokud bude Evropská unie nadále takto antitechnologická, nemůže Evropskou unii čekat nic jiného než technologické a hospodářské zaostávání.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

celý článek »

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.