fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: ČNB se musí orientovat podle vývoje v eurozóně

0

Plovoucí kurs koruny

ČNB do své úvahy bere především ekonomiky, se kterými lidé a firmy z české ekonomiky obchodují nejvíce. Podle dat ČSÚ z roku 2017 (nová data ještě nejsou k dispozici) se na zahraničním obchodě české ekonomiky ze 75 procent podílí ostatní ekonomiky Evropské unie. O tu zbývající čtvrtinu se dělí Čína, Rusko, Spojené státy, Švýcarsko a další ekonomiky.

Je tedy evidentní, že nejvyšší váhu musí ČNB připisovat Evropské unii, a tím pádem musí hodně pečlivě zkoumat vývoj v eurozóně a reakce Evropské centrální banky. Avšak světová ekonomika je propojená, a i když obchod s Čínou je „pouhých“ 6 procent českého zahraničního obchodu a obchod s USA ještě méně, jiné státy EU (např. Británie nebo Německo) s těmito ekonomikami obchodují více a negativní šok pocházející z Číny nebo USA se sice nejdříve a nejsilněji projeví u nich, ale řetězovou reakcí dojde i k nám.

Jak se s tímto negativním šokem ekonomika vyrovná záleží na spoustě faktorů, mj. například na struktuře ekonomiky, kursovém režimu nebo reakci vlády. ČNB bere v úvahu především evropské ekonomiky a je to tak správně. Plovoucí kurs koruny potom pomáhá vyrovnat negativní šok.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

celý článek »

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.