fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Ekologií a udržitelností k vyšším ziskům

0

Prohlášení Business Roundtable pouze vyjmenovává, jak se chová slušná a seriózní firma, aby mohla zisk dlouhodobě maximalizovat. Nelze zaměstnance málo odměňovat a očekávat, že budou efektivní a loajální. Nelze šidit zákazníky a čekat, že neodejdou ke konkurenci. Nelze vydírat dodavatele a čekat, že si to nechají líbit. Většina firem a jejich ředitelů to chápe. Proto se zlí podnikatelé vyskytují především ve filmech, nikoli v realitě. Ale je dobře, že se o tom stále více mluví.

Ve filmu Sabrina z roku 1954 se odehrává tento rozhovor:

Holden: Máš všechny peníze na světě.
Bogart: Vydělávání peněz není hlavní účel podnikání. Peníze jsou vedlejší produkt.
Holden: Co je tedy hlavní cíl? Moc?
Bogart: Ale, z toho se stalo sprosté slovo.
Holden: Tak co je to nutkání? Jdeš vyrábět plasty. Co tím dokážeš?
Bogart: Co tím dokážu? Nic moc.
Vynalezli jsme nový výrobek, něco, z čeho bude mít svět užitek. Nové odvětví se přesune do nerozvinuté oblasti. Postaví se továrny, rozběhnou se stroje a podnikáš. A shodou okolností teď lidé, kteří předtím neviděli ani halíř, mají najednou dolar, a bosé děti mají boty na nohou a mají umyté obličeje. Co je špatného na nutkání, které dává lidem knihovny, nemocnice, baseballová hřiště a v neděli večer filmy? (Bogart zavolá svou sekretářku.)
Holden: Teď si připadám jako padouch.

Conscious Capitalist Credo mluví podobně: „Věříme, že podnikání je dobré, protože tvoří hodnoty, je etické, protože je založené na dobrovolné směně, je vznešené, protože může pozvednout naši existenci, a je hrdinské, protože vytahuje lidi z chudoby a vytváří prosperitu. Kapitalismus svobodného podnikání je nejmocnější systém sociální spolupráce, který lidstvo vynalezlo. Je to jedna z nejpřesvědčivějších myšlenek, kterou jsme my, lidé, kdy měli. Ale můžeme aspirovat ještě výše.“

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/ekologii-a-udrzitelnosti-k-vyssim-ziskum.A191017_174516_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.