fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Fond má o něco větší logiku než sektorová daň

0

Sektorová daň i investiční fond jsou hloupé a nesystémové nápady. Sektorová daň zdraží hypotéky, jak ukazují zkušenosti ze zemí, ve kterých byla zavedena, investiční fond naráží na řadu problémů velmi dobře popsaných v ekonomii veřejné volby. Stávající model funguje dostatečně. Vláda přerozděluje 40 procent toho, co vyrobíme, resp. co vyděláme. Je to snad málo? Z jakého důvodu nás vláda potřebuje ždímat dál?

Mezní investice do vládních programů jsou už teď neefektivní i u věcí, kde chápeme, že je má financovat vláda. Moderní vlády přitom financují celou řadu projektů nesmyslných již na první pohled (například dotace na linku na toustový chleba). Vláda by naopak udělala lépe, kdyby se podívala na žebříček Doing Business od Světové banky nebo na žebříček ekonomické svobody od Fraser Institutu a zamyslela se, co udělat pro to, aby se Česká republika mohla v žebříčcích posunout výše. Usnadnit podnikání, zmenšit byrokracii nebo zlepšit právní prostředí. Nejsou to jednoduché úkoly, tak proč se při jejich řešení ještě rozptylovat šikanou bank?

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/fond-ma-o-neco-vetsi-logiku-nez-sektorova-dan.A190524_094251_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.