fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Itálie může na čínských investicích jen vydělat

0

Přežitý evropský sociální model

Bohužel neumím předpovědět, zda se sliby velkých budoucích investic budou realizovat, nebo ne. Nemám na to ani žádný odhad, čínský režim nepovažuji za věrohodný.

Mohu ale říct dvě věci. Za prvé, Itálie je vázaná společnou obchodní politikou EU. Nesmí sama o sobě s Čínou uzavřít dohodu o volném obchodu nebo strategickou dohodu o ochraně investic. Obojí má v režii EU a Itálie se na veřejných fórech ani nesmí vyjadřovat v rozporu s obchodní politikou EU, protože je vázaná „loajální spoluprací“, jak se píše ve Smlouvě o EU.

Za druhé, Itálii, stejně jako jiným zemím, by pomohlo, kdyby liberalizovala některé stavební a pracovní regulace a umožnila čínským gastarbeiterům realizovat investice stejnou rychlostí, jako to umí doma v Číně. V neevropských zemích se to daří, ale evropský sociální model, za který si mohou členské státy EU samy, ale EU jej podporuje například směrnicí o pracovní době, se staví proti tomu.

Třeba se ale čínským investorům podaří posílit italskou ekonomiku i navzdory výše uvedeným hendikepům.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

celý článek »

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.