fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Itálie potřebuje reformy, ne paralelní měny

0

Nápad italské vlády zavést novou ne-měnu mini-BOT bude zajímavé sledovat. Historie podobných pokusů není, mírně řečeno, úplně přesvědčivá ve smyslu, že jde o dobrý nápad, který bude mít dlouhého trvání. Ekonomičtí historikové mohou vzpomenout například na asignáty z Velké francouzské revoluce.

Mini-BOTy jsou horší než euro a horší než dluhopisy, takže se nabízí otázka, proč by je vůbec někdo měl chtít držet. Jejich vydání navíc signalizuje záměr italské vlády euro opustit, což nebude působit dobře pro stabilitu na trzích. Italové by zřejmě měli přesunout co nejvíce svých likvidních aktiv na účty v bankách mimo Itálii. Mario Draghi sice říká, že vydání mini-BOTů je v rozporu s evropským právem, ale není mi jasné, z čeho čerpá, dokud by se mini-BOTy nestaly legálním platidlem. Jakožto dluhopisy v rozporu s evropským právem nejsou.

Pokud bych si měl tipnout, jak tento experiment dopadne, vsadil bych si proti italské vládě. A to říkám jako někdo, kdo si myslí, že Itálie by z eurozóny měla vystoupit.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/italie-potrebuje-reformy-ne-paralelni-meny.A190613_101736_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.