fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Je jedno, je-li majitelem banky Čech

0

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu:

Na národnosti vlastníků bank, nebo dokonce na domicilu jejich matek jakožto právnických osob, nezáleží. Důležité je, že ať jsou banky české nebo zahraniční, poskytují služby českým zákazníkům a půjčují českým podnikatelům, což umožňuje hospodářský růst.

Správnou otázkou, kterou bychom si měli klást, je, proč jsou na bankovním trhu pouze velké korporace a ne žádné malé, lokální banky. Ekonomie regulace nás učí, že nákladné regulace prospívají velkým hráčům, kteří dokážou náklady regulací lépe snést. Výzkum nobelisty George Stiglera ukazuje, že to jsou právě velké firmy, které za regulace lobbují. Dojem veřejnosti, že velké firmy touží po laissez faire, nemůže být dále od pravdy.

A tak se ptejme, zda regulace na kapitálovou přiměřenost, reportovací povinnosti bank, směrnice jako MiFID nebo PSD a další a další regulace, ovládající bankovní sektor, který tak je vedle školství a zdravotnictví zřejmě nejregulovanějším sektorem, nezpůsobily, že nejen na českém trhu existuje oligopol několika málo velkých bank, kterým menší, lokální banky nemohou konkurovat.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka-je-jedno-je-li-majitelem-banky-cech-pfs-/debata-jana-machacka.aspx?c=A181011_095922_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.