fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Je třeba zvýšit bezpečnostní nároky na Huawei

0

Nespolehlivý partner
Neumím posoudit bezpečnostní rizika výstavby telefonních sítí společností Huawei, ale agresivita čínské politiky se stupňuje, což ukazuje například stupidní dopis, kterým čínská ambasáda vyhrožovala kvůli plánované návštěvě Tchaj-wanu zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. Pod Si Ťin-pchingem (Medvídkem Pú) se hodlá Čína teatrálně urážet také kvůli jakékoliv kritice, jak ukazuje neméně stupidní (z čínské strany) roztržka s NBA loni na podzim.

Současná čínská vláda není spolehlivým partnerem, proto je třeba být obezřetný vůči čínským firmám, kterým v době posilující státní moci a policejního státu v Číně nelze při nejlepší vůli věřit nezávislost na politbyru. Jaké řešení je vhodné – zda nepustit Huawei do kritických částí sítě, zda jej úplně vyloučit, nebo jsou-li obavy přehnané, neumím posoudit.

Nevidím však důvod pro společné řešení v rámci EU. Členské státy si dokážou poradit samy na základě vlastní bezpečnostní a zahraniční politiky. Nebo mohou dobrovolně spolupracovat. Proč svazovat všechny členské státy jednotnou úpravou?

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/je-treba-zvysit-bezpecnostni-naroky-na-huawei.A200220_173921_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.