fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Koronavirová krize globalizaci trvale neomezí

0

Převaha negativ

Obávám se, že navzdory některým pozitivům (částečná deregulace, flexibilnější pracovní podmínky) budou negativa převažovat. I kdyby jediným měl být obrovský propad HDP, je to velmi negativní jev. Spousta věcí, které považujeme za pozitivní (věk dožití, zdraví, volný čas, nediskriminace a genderová rovnost, nutrice), korelují s HDP. Jak ukazuje Bryan Caplan ve svém článku Past na myšlenky, propad v příjmech navíc lidi obvykle vede spirálou ke stále horším rozhodnutím.

Obávám se odklonu od globalizace, příklonu k provincialismu, zavřeným hranicím, „zkracování potravinového řetězce“, tedy protekcionismu (katastrofa z hlediska cen potravin, a zejména potravinové bezpečnosti), dalšímu příklonu k populistickým politikám a bobtnání státu, tedy ke všemu, co situaci ještě zhorší. Budu pozitivně překvapen, pokud se to nestane.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/koronavirova-krize-globalizaci-trvale-neomezi.A200507_195055_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.