fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Obchodní válka Trumpa s EU může být užitečná

0

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu:

Staré rčení, které je často připisované Frédéricu Bastiatovi, říká: Pokud zboží nemůže překračovat hranice, budou je překračovat armády. Není možné být spojenec s někým, s kým vedeme válku, to je pojmový nesmysl. Nic na tom nemění ani skutečnost, že nevedeme vojenskou válku, nýbrž ekonomickou.

Doktrína zlatých oblouků (Golden Arches Doctrine), pojmenovaná podle loga společnosti McDonald’s, zase říká, že dvě země, ve kterých má tato společnost pobočky nebo franšízy, mezi sebou nejdou do války. Ačkoliv tato doktrína neplatí stoprocentně, je v ní hodně pravdy. Dvě země spojené vzájemným obchodem jsou natolik provázané, natolik přátelské a natolik bohaté, že válka by pro ně znamenala obrovské ekonomické ztráty a rozvrat přátelství, rodin a společné historie. Ekonomicky řečeno: válka má tím větší náklady, čím otevřenější jsou vůči sobě dva státy.

To platí opět jak pro vojenskou válku, tak pro válku obchodní. Je ale zřejmé, že obchodní válka k té vojenské směřuje. Staví totiž do pozice nepřátel úplně zbytečně národy, které by spolu rády obchodovaly. Obchod není hra s nulovým součtem, jak nám tvrdí demagogové napravo i nalevo, při obchodování vydělávají obě strany – obě mají po uskutečnění obchodu něco, čeho si cení více než toho, co měli předtím. Obchodní války nám znemožňují tyto výnosy z obchodu realizovat. nechávají nás chudšími a zesilují geopolitické napětí.

celý článek »

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.