fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Očkovat by se měla co nejrychleji celá populace

0

Co nejvíce decentralizovaně

Chápu to spíše jako akademickou otázku, protože v současnosti nemáme kvůli stupidní české a evropské politice dostatečný počet vakcín, abychom narazili na tento problém. A je ve hvězdách, zda někdy budeme. Kdybychom měli vakcín dost a báli bychom se, aby v mezidobí neprošla lhůta jejich expirace, bylo by nejrozumnější distribuovat je co nejvíce decentralizovaně (například do lékáren) a očkovat kohokoliv, kdo přijde. Čím složitější pravidla, tím více „úzkých hrdel“ a zbytečných prostojů.

Konečným cílem je naočkovat většinu populace a toto je nejrychlejší způsob, jak toho dosáhnout. Na očkovacích místech by absolutní přednost měli mít starší zájemci, například od 60 let. Teď, kdy nám taková situace zatím (bohužel) nehrozí, by přednost měli mít zdravotníci a lékaři, exekutivní pracovníci (nechceme, aby s covidem-19 onemocněl někdo, kdo má na starosti distribuci) a ohrožené skupiny, tedy staří a nemocní.

Nevím, zda je k něčemu online rezervační systém, když by se dalo postupovat tak, že vakcínu dostane ten, kdo si pro ni přijde. Rozdíl by byl v tom, že jeho věk je nad určitou hranicí, což lze jednoduše a rychle ověřit. Pokud by v tomto režimu hrozilo, že nějaká vakcína expiruje, přejde se do režimu bez preferencí a opět se naočkuje kdokoliv. Je to zdaleka nejsrozumitelnější, nejrychlejší a nejefektivnější systém.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/debata-jana-machacka-ockovat-by-se-mela-co-nejrychleji-cela-populace.A210114_172026_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.