fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Podpora průmyslové politiky by měla být selektivní

0

„Podpora průmyslu“ znamená, že politici vybírají své favority, zpravidla své již bohaté kamarády a sponzory, kterým pak musejí mnohem chudší spotřebitelé platit nelegitimní výhody. Neexistuje žádný důvod, proč by měl být český nebo evropský průmysl podporován na úkor spotřebitelských cen – ať průmyslovou, společnou zemědělskou nebo celní politikou či potravinovou soběstačností.

Toto téma je populární u voličů, kteří – jak píše Bryan Caplan – trpí protitržním a proticizineckým zkreslením, tedy nedoceňují tržní efektivity a nemají rádi cizince a cizí zboží, což není legitimní důvod pro zavádění takových věcí. Pokud má být EU k něčemu, měla by bránit těmto nacionalistickým choutkám národních vlád.

Ekonomové se shodují, že volný mezinárodní obchod je efektivní a výhodný zejména pro chudší obyvatele. Pokud se tímto jihokorejským směrem chce vydat Velká Británie, je to její chyba. Ale když skočí Boris Johnson z okna, přece to neznamená, že my skočíme taky.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/podpora-prumyslove-politiky-by-mela-byt-selektivni.A210513_193751_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.