fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Případná cla na auta bude EU muset spolknout

0

Zachovat chladnou hlavu

Donald Trump je stejně jako Evropská unie v zajetí zbankrotované teorie mezinárodního obchodu, totiž merkantilismu, podle něhož jsou exporty dobré a importy špatné. Nic nemůže být dále pravdě, jak potvrdí každý, kdo se podívá na svoji obchodní bilanci se svým supermarketem. Do supermarketu obvykle nic nevyvážíme, zato z něj dovážíme celou řadu zboží. Naše osobní obchodní bilance se supermarketem je tak značně negativní. Znamená to ale, že bychom si měli na prahu svých domovních dveří uvalit na zboží ze supermarketu cla? Těžko.

Mnoho lidí nevzdělaných v ekonomii tvrdí, že pro mezinárodní obchod platí jiná pravidla než pro obchod se supermarketem ve vedlejší ulici. Je tomu ale tak? Ve skutečnosti spolu neobchodují státy, ale firmy a jednotlivci. Pokud jsme si prokázali, že obchodní bilance se supermarketem za rohem je negativní a není to špatně, proč by se mělo na situaci něco měnit, pokud nekoupím svoje zboží ve smíchovském obchodním domě Tesco, nýbrž na americkém Amazonu nebo čínském AliExpressu?

Jediný rozdíl je v tom, že nákup ze zahraničí se musí účetně odečíst v položce čistých exportů, aby nebyl započítán dvakrát. Z národohospodářské identity Y = C + I + G + X – M nelze vyvozovat nic o škodlivosti dovozů!

Ekonomové to vědí; podle průzkumů přes 90 procent ekonomů souhlasí, že není efektivní zamezovat dovozu. Politici bohužel nejsou ekonomové, a tak se často rozhodnou poškozovat obyvatele vlastní země uvalením cel. Je to stejně smysluplné jako uvalení rodinných cel na nákupy ze supermarketu.

Z toho všeho tedy plyne tento závěr: Pokud Donald Trump uvalí další cla na evropské výrobky, nejlepší odpovědí je zachovat chladnou hlavu a nedělat žádná odvetná opatření. Naopak, Evropská unie by měla zrušit celní sazebník a oznámit světu, že Evropané rádi nakoupí zboží z celého světa bez neefektivního a nemorálního (protože nejvíc dopadá na chudé v EU i v třetích zemích) zdanění na unijních hranicích.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

celý článek »

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.