fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Růst HDP v jednom roce nemá vypovídací hodnotu

0

Podle Eurostatu sice česká ekonomika v posledním roce rostla pomaleji než ekonomiky našich visegrádských sousedů, ale v předchozích letech rostla srovnatelně, někdy i rychleji, takže nejde o chronicky špatný stav české ekonomiky. Navázání české ekonomiky na zpomalující německou se nabízí jako hlavní vysvětlení. Útlum veřejných zakázek na všech úrovních je také na vině, stejně jako přeregulované územní plány.

V Irsku se můžeme inspirovat snížením daní ze zisků firem a vůbec vstřícným daňovým prostředím pro české i zahraniční firmy. Pokud politika nízkých daní dokáže přitáhnout spoustu zahraničních investorů, bude to dvojnásobná výhra – stát vybere více peněz díky zvýšené ekonomické aktivitě a občanům zůstane díky nižším daním více peněz v kapsách. O prospěšnosti ekonomické aktivity na tvorbu pracovních míst ani nemluvě.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/rust-hdp-v-jednom-roce-nema-vypovidaci-hodnotu.A190425_101511_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.