fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Stát by si měl další Temelín postavit sám

0

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu: I když obecně platí, že trh s energiemi funguje, i pokud na něm jsou pouze soukromí hráči, je v dnešním světě trh s energiemi tak přeregulovaný, že se na takto položenou otázku nedá jednoznačně odpovědět, a jedna malá otevřená ekonomika sama nic nezmůže, i kdyby se vydala sama o sobě cestou laissez-faire, protože trh s energiemi zůstane monopolizovaný, přeregulovaný a s velkými státními zásahy v ostatních státech, viz například OPEC.

Stát by měl v každém případě nechat soukromé subjekty dělat investiční rozhodnutí, ale může si ponechat garanční/pojišťovací funkce pro investice, jejichž teoretická návratnost se počítá v desítkách let.

V této debatě je také velmi často opomíjeno, že pokud chceme snížit emise CO2 a dalších plynů, ať už kvůli globálnímu oteplování nebo kvůli tomu, že si nechceme znečišťovat prostředí, nejlepší cestou k tomu jsou jaderné elektrárny. Pozice zelených zájmových skupin, že špatně jsou jak konvenční zdroje kvůli CO2, tak i jádro kvůli tomu, že se bojíme rizika, je neudržitelná.

Stát by měl samozřejmě zcela zrušit veškeré dotace a povinné nákupy, jako u zelené nafty, solárních panelů, biosložky v benzínu nebo elektroautomobilů. Trh je tím pouze deformován ve prospěch zájmových skupin na úkor daňových poplatníků.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka-stat-by-si-mel-dalsi-temelin-postavit-sam-p5y-/debata-jana-machacka.aspx?c=A181101_094131_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.