fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Státní investice ano. Ale ne socialismus

0

Nutnost jasného plánu

Státní intervence sice vždy způsobují distorze, ale v současnosti jsou přijatelnější než distorze způsobené tím, že vláda nijak nepomůže. Problémy jsou jasné – mnoho firem nemá žádný odbyt, nemůže si tedy dovolit donekonečna platit mzdy a nájmy. I měsíční výpadek musí být pro ně smrtelný – s takovými maržemi dokáže firmu bez státní pomoci, například v podobě vysokých bariér vstupu do odvětví, řídit málokdo.

Na podpoře spotřeby, zejména daňovými úlevami, ale nejen jimi, nevidím nic špatného, protože spousta lidí přišla nebo přijde o zdroj příjmů. Toto není tradiční recese, na niž jsme zvyklí (můžeme-li použít toto slovo), proto neplatí tradiční poučka, že je třeba ulevit na nabídkové straně. Je nutné přijít s jasným plánem, co dál. Nelze držet obyvatele zavřené doma další měsíce. Bude také nutné otevřít hranice, spousta lidí má příbuzné, zaměstnání nebo dokonce svou firmu v zahraničí. Propojenost, zejména v rámci EU, je obrovská.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/statni-investice-ano-ale-ne-socialismus.A200409_200313_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.