fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Trump vyhrožuje rád, ale pak se dohodne

0

Zrušit všechna cla

Evropská unie (a její členské státy) by měla přestat dotovat nejenom Airbus, ale všechny další firmy – ať už z kohezních fondů, nebo jiných zdrojů. Ne proto, že tyto dotace škodí Spojeným státům, ale protože škodí nám.

Cla nám škodí taktéž, uvalit clo je jako škrtit sám sebe. Proto je v našem zájmu žádná nová cla neuvalovat, i kdyby jiné země cla uvalovaly. Jak nám říkaly maminky: Když Pepíček skočí z okna, skočíš taky? Cla jsou skákání z okna.

EU by měla jít ještě dál – zrušit celý svůj celní sazebník, jenž dnes už čítá přes třináct tisíc položek a zdražuje nám boty, oblečení, jídlo a další věci a znemožňuje chudým ve třetím světě zbohatnout na exportu k nám.

Na škodlivosti cel se ekonomové shodnou napříč školami a ideovým spektrem. Málokterá vláda je však ochotna tento vědecký závěr přijmout za svůj. Rada EU, která stanovuje unijní cla, bohužel není výjimkou.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

celý článek »

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.