fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Trumpovu čínskou politiku odskáče jeho volič

0

Nejenom, že má EU udržet Čínu v systému mezinárodního obchodu, má si s Čínou dojednat obchodní dohodu. Donald Trump rozumí máločemu, a tak nepřekvapí, že nerozumí ekonomii a mezinárodnímu obchodu. V systému, kde jeho země obchoduje s více než jednou další zemí, není bilaterální obchodní bilance nic jiného než účetní artefakt. Je naprosto škodlivé vyvozovat z tohoto účetního artefaktu nějaké politické závěry. Jak opakuji na tomto místě už poněkolikáté, moje obchodní bilance se supermarketem je zásadně negativní. Znamená to snad, že na našem bilaterálním obchodu prodělávám?

Donald Trump je tak otřesně špatný prezident, že Miloš Zeman si o tom může nechat jen zdát. EU by se měla snažit neprovokovat jej, neopětovat jeho hloupé nápady s navyšováním cel a měla by využít jeho hlouposti, například již zmíněnou obchodní dohodou s Čínou. Pokud Donald Trump nechce, aby jeho obyvatelé měli levnější nákupy, proč by to měla svým obyvatelům odpírat EU?

Nezbývá než věřit, že Demokratická strana se z minula poučila a nenominuje proti Donaldu Trumpovi někoho obdobně nepopulárního a nevolitelného, jako byla Hillary Clintonová. Snad bude jejich kandidát také nakloněný mezinárodní spolupráci.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/trumpovu-cinskou-politiku-odskace-jeho-volic.A190606_094534_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.