fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Udělení nobelovky za ekonomii mělo vždy zpoždění

0

Ocenění teprve přijde

Makroekonomické trendy jsou jednoznačné – z dlouhodobého hlediska bude svět propojenější, bohatší, multikulturnější a zcela vymýtíme absolutní chudobu. Letošní pandemie s tímto dlouhodobým trendem neudělá nic zásadního, přestože krátkodobě očekávám špatné nápady, jako je povinné zvyšování potravinové soběstačnosti. Nevyznám se v jiných oborech, takže mi nepřísluší je komentovat, ale Nobelova cena za ekonomii vždy měla značný odstup za objevem, často i několik desetiletí. Považuji to za správné.

Teprve čas určí, který ekonomický výzkum je převratný. Proto v této disciplíně zatím dominují bílí muži. Díváme se na složení převážně americké ekonomické obce zhruba před 30 až 40 lety. Diverzita do Nobelovy ceny za ekonomii tedy přijde v příštích letech. Neměli bychom však zapomínat, že loňskou cenu získala žena původem z Paříže a její manžel původem z Bombaje.

Někteří ekonomové říkají, že cena za výzkum obrovského čínského hospodářského růstu od smrti Mao Ce-tunga, by se měla udělovat už teď. Není to zatím uzavřená kapitola a nemyslím si, že je kam spěchat. Nobelovky za ekonomické trendy v Číně nebo Indii mají ještě pár let (desetiletí?) čas. Stejně jako moderní mikroekonomie na velkých datech, která mají k dispozici například supermarkety, telefonní operátoři, Google nebo Uber. Čas na ocenění těchto výzkumů teprve přijde.

Rád bych v budoucnu viděl Nobelovu cenu za ekonomii pro Michaela Clemense, amerického ekonoma, který se zabývá ekonomií migrace. Jeho hlavní závěr? Otevřené hranice a volná migrace by zdvojnásobily světový HDP. Snad svět vyslechne závěry jeho studií a bude otevřenější a bohatší.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/udeleni-nobelovky-za-ekonomii-melo-vzdy-zpozdeni.A201015_185801_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.