fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Úplné uzavření továren je ekonomická sebevražda

0

Považuji za nutné na začátku zdůraznit, že situace je natolik špatná pouze vinou české vlády, která kupí chybu na chybu, a Evropské komise (EK), která schvaluje vakcíny pomalu a nebyla schopná zajistit jejich dostatečný počet co nejrychleji. Česká vláda i EK nejvíce chybují v nepochopení, že miliony jsou méně než miliardy. Každý den pandemie stojí české rezidenty zhruba 866 milionů korun na uniklém hrubém domácím produktu (HDP).[*] Za jeden den, kdy pandemie není, bychom si mohli dovolit 2,75 milionu dávek vakcíny od Pfizeru/BioNTechu.

Jeden týden pandemie nás stojí více než proočkování celé dospělé populace dvěma dávkami této vakcíny. Politikům pořád nedošlo, jak neskutečně drahá tato pandemie je. A to se bavíme pouze o hospodářských škodách. Když započteme zbytečná úmrtí a dlouhodobé zdravotní následky, domácí násilí, odložené lékařské zákroky a psychické problémy, je celkový účet ještě mnohem vyšší.

Obdobné výpočty můžeme udělat s PCR testy. Jejich cena v Česku pro samoplátce se pohybuje mezi 1300 až 2900 korunami. Když pro jednoduchost vezmeme, že jeden test stojí dva tisíce korun, pak nás jeden den ekonomických ztrát stojí 433 tisíc testů. Nejsem si jistý, zda je nutné továrny rovnou zavřít. Provést každý den ráno PCR test všem zaměstnancům a pozitivní poslat domů s plnou kompenzací mi přijde pro českou společnost výhodný kšeft.

Vláda by konečně měla vzít rozum do hrsti a pochopit, že miliony jsou méně než miliardy. Poukazovat na to, že továrny jsou vázané smlouvami, je nesmyslné. V každé takové smlouvě je klauzule, že pokud ji nelze naplnit vinou „vyšší moci“ (vis maior), pokuty se neplatí. A snad každý obchodní partner chápe důvod případného zdržení dodávek.

[*] Výpočet:
HDP ČR 2019 = 5 647,2 miliardy korun
HDP ČR 2020 = 0,944 HDP ČR 2019 = 5330,96 miliardy korun
Denní ztráta = (5 647,2 – 5330,96) / 365 = 0,866 miliardy korun

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/uplne-uzavreni-tovaren-je-ekonomicka-sebevrazda.A210304_183208_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.