fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Uvolnění poptávky urychlí ekonomické zotavení

0

Ze zkušeností z obdobných dějinných událostí, například amerických Roaring Twenties, s velkou pravděpodobností tyto nucené úspory budou poměrně rychle utraceny stylem opilých námořníků. Bude však záležet na rychlosti uvolňování restrikcí. Asi nelze utratit všechno jen u kadeřníka a v hobby marketu. V restauracích půjde utrácení lépe a na dovolených v zahraničí ještě lépe. Ale cestování je asi pořád daleko. Nevlivní to střednědobou a dlouhodobou inflaci, jež je peněžním jevem.

I kdyby byl tento krátkodobý nárůst poptávky vyšší než nárůst nabídky (přičemž jde o návrat obou na předpandemickou úroveň), a proto se krátkodobě zvýšily ceny v některých odvětvích, nastane pouze inflační tlak, který se ale nepromítne do delší inflace, pokud jej nebude centrální banka akomodovat růstem peněžní zásoby. Není důvod si myslet si, že by Česká národní banka nechtěla dodržet svůj inflační cíl, takže se toho neobávám.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/uvolneni-poptavky-urychli-ekonomicke-zotaveni.A210422_185629_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.