fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Vlastní internet pro Evropu je jen teorie

0

Evropská komise (EK) neustále ukazuje, že co se regulací a zejména technologických regulací týče, ujel jí vlak. Nerozumí moderní ekonomice ani současné ekonomické teorii, pokud jde o antimonopolní politiku.

Proto uděluje pokuty domnělým monopolům, které však žádnými monopoly nejsou. Proto vymýšlí Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které řeší problém, jenž neexistuje, posiluje postavení velkých hráčů (zcela v souladu s tím, co předpovídá ekonomická teorie) a způsobuje, že mnoho webů nelze v Evropské unii navštívit. Uniká mi, proč by to někdo mohl považovat za pozitivní vývoj.

USA sice mají s regulacemi svých problémů dost, ale opakovaně se ukazuje, že založit firmu a vybudovat z ní velkého světového hráče, je možné v USA, ale v EU je to v podstatě vyloučeno. Socialisticky se to rozhodla řešit nová předsedkyně EK Ursula von der Leyenová – prosperity dosáhnout dotacemi. Ironií je, že kdyby se o něco podobného snažil kterýkoliv členský stát EU, šlo by o porušení unijního práva.

Evropská unie by udělala nejlépe, kdyby uznala, že v jejím regulatorním prostředí úspěšné firmy vznikat nebudou, a pokud nechce deregulovat, neměla by házet klacky pod nohy úspěšným americkým firmám. O ty se nakonec vždy přerazí evropští spotřebitelé a malé evropské firmy.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/vlastni-internet-pro-evropu-je-jen-teorie.A190905_163416_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.