fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Vyhrocovat vztahy s Čínou není rozumná taktika

0

Těsně před pandemií jsme v Liberálním institutu vydali knihu Velká čínská kapitalistická revoluce nobelisty Ronalda Coase a Ninga Wanga o ekonomickém vývoji Číny od smrti Mao Ce-tunga zhruba do roku 2010. Shodou náhod končí přibližně v době, kdy ekonomická, společenská a politická liberalizace dosáhla vrcholu. Od té doby se čínské svobody ubírají spíše negativním směrem. Věnovali jsme se tomu částečně na semináři při příležitosti křtu této knihy.

Jsem zastáncem toho, aby se mezinárodní obchod nepolitizoval, ale v poslední době jej obrovsky politizuje čínská strana, a k vlastním obyvatelům (nejen v Sin-ťiangu a v Hongkongu) se chová zcela nepřijatelně. Obávám se, že nová čínská normalizace pod vedením Medvídka Pú Si Ťin-pchinga může trvat dlouho. Sovětský svaz přežil bídu a utrpení svých obyvatel dlouhá desetiletí. Čína je na vzestupu a bohatne, což politbyru dává silnou pozici. Bylo by lepší pro Číňany i pro nás, aby se čínská vláda vrátila k liberalizaci, ale jsem skeptik.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/vyhrocovat-vztahy-s-cinou-neni-rozumna-taktika.A210520_233137_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.