fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Záchranný plán má logiku. I vyvolává pochyby

0

Stále větší centralizace

Záchranný plán pro Evropu se vymyká selskému rozumu, pouze pokud se na něj díváme optikou toho, zda dává smysl sám o sobě. Evropská legislativa však často dává smysl až ve druhém sledu – když se podíváme blíže, často vidíme, že tím pravým záměrem je čím dál větší centralizace.

Je to stejné jako s eurem. Ekonomicky smysl nedává, na čemž se shodl Milton Friedman s Paulem Krugmanem nebo s Josephem Stiglitzem. Smysl dává jako centralizační nástroj. Podobné věci můžeme v EU sledovat i u menší legislativy, než je euro nebo mamutí záchranné balíčky, spíše tedy balíky.

Je v podstatě základním pravidlem EU, že každou krizi využije k větší centralizaci. I když se může zdát, že tento záchranný balík není velkým skokem vpřed, prolamuje činnost EU v dalších oblastech, kde dosud fungovaly pouze (nebo dominantně) členské státy.Že si do této legislativy Evropská komise „zadními vrátky“ protlačila své sny o novém zeleném údělu pro Evropu, to je jen třešnička na dortu.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/zachranny-plan-ma-logiku-i-vyvolava-pochyby.A200618_173038_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.