fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Zákaz vývozu vakcín z unie je chybná represe

0

Zdá se, že od nápadu úplného zákazu exportů EU již upustila. Tento nový vakcínový nacionalismus je velmi nebezpečný. Pokud je díky komparativním výhodám nejlevnější dělat výzkum vakcíny v Evropě, ale vyrábět ji v Indii, nemělo by být bráněno ve volném pohybu informací z Evropy do Indie a volném pohybu vakcín z Indie do Evropy. Totéž platí pro vakcíny pohybující se po Evropě, mezi Evropou a Amerikou, nebo kdekoliv jinde po světě.

Chybou také je zákaz soukromé sféře, aby si kupovala a distribuovala vakcíny. Veřejná sféra byla na tento úkol zcela nepřipravená, a ani po třech měsících neumí vakcíny efektivně distribuovat. Exportní zákazy vedou k nižší důvěře států, tudíž k většímu nacionalismu a protekcionismu, tudíž k větší chudobě. Měli bychom se jich každopádně vyvarovat.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/zakaz-vyvozu-vakcin-z-unie-je-chybna-represe.A210325_191152_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.