fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Zelené investice jsou nešťastné. Ale stimulují

0

Chybějící vědci

Podporou určitého odvětví se stimuluje i vědecký výzkum v daném odvětví, bylo by velmi zvláštní, pokud by tomu bylo jinak. Můžeme to pozorovat jak u solárních panelů, tak třeba u jaderných elektráren. Pouze v případě, že podpora je dovedená tak daleko, že znamená odstranění konkurence, pozorujeme méně inovací. Proč také inovovat, když vás neohrožuje konkurence? Příkladem může být třeba školství.

Na druhé straně vědci, kteří se soustředí v dotovaném odvětví, chybějí jinde. Je to klasické Bastiatovo, „co je vidět a co není vidět“. Nastanou sice větší inovace v zelených odvětvích (které by nejspíše o něco později tak jako tak nastaly), ale v jiných bude pokrok pomalejší. Těžko ex ante soudit, který efekt bude silnější, a těžko to i ex post měřit.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/zelene-investice-jsou-nestastne-ale-stimuluji.A200924_175059_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.