fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Deník N: Příležitost pro zlaté české ručičky

0

28.12.2020 Deník N – TEREZA MYNÁŘOVÁ
strana: 10 rubrika: Ekonomika

  1. Úleva od EET Kvůli dopadům pandemie na podnikatele vláda přerušila elektronickou evidenci tržeb a odložila zavedení její poslední fáze. Zároveň rozhodla o odložení účinnosti EET až na leden 2023. Podle expertů tak výrazně stoupla pravděpodobnost, že bude EET úplně zrušena. „Snad se budeme moci vrátit do situace, že všichni podnikatelé nejsou sprostí podezřelí, jejichž každičkou transakci musí pod trestem drakonických pokut stát monitorovat,“ doufá ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
  2. Digitální ústava Poslanci schválili zákon o právu na digitální služby, takzvanou digitální ústavu, což podle Horské z Raiffeisenbank pod tíhou šířící se koronavirové nákazy zapadlo. „Tato ústava přitom dává občanu právo požadovat od státu veškerou komunikaci elektronicky, a usnadňuje tak komunikaci s úřady,“ připomíná. Spotřebitelé i podnikatelé tak získají možnost vyřizovat na dálku například změny ve svých dokladech, výpisy z rejstříků nebo žádosti o státní podporu.
  3. Ukázalo se, jak jsme pružní Podnikatelé zareagovali podle oslovených expertů na pandemii výjimečně rychle. Mnoho firem také přijalo vlastní protiepidemické plány a samy zavedly trasování nebo testování. Navrátil z České spořitelny jako příklad jmenuje vlastního zaměstnavatele, který mimo jiné zorganizoval pro zaměstnance očkování proti chřipce zdarma. „Dalším příkladem je Škoda Auto, kde funguje cca osmdesát protiepidemiologických opatření,“ uvádí.
    Pánek z Liberálního institutu však chválí i poměrně svižnou reakci lidí, kteří se v podstatě ze dne na den přestali bránit práci z domova a zvýšili si svoji počítačovou gramotnost. 14. Solidarita státu navzdory Loajalita a solidarita občanů, zejména v první vlně, jsou podle ekonoma Jiřího Štega nejpozitivnějším signálem, který nám letošní nesnadný rok přinesl a na němž se dá v budoucnu stavět. Inspirativní byla i solidarita mezi občany a firmami. Ať už jde o podporu oblíbených podniků, nebo výrobu a distribuci roušek. „Na komunitní šití roušek se bude vzpomínat po generace,“ souhlasí Pánek. Vše zmíněné navíc podle jeho názoru kontrastuje s chaotickou a často škodlivou reakcí vlády.
Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.