Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Dopis našim blízkým: vzor pro plánování našeho dědictví

0

Většina lidí se nikdy nezamyslela, co se stane s jejich bitcoinem, etherem a dalšími krypto-aktivy, pokud se jim přihodí něco špatného. I když rozumíte konceptu předání svých krypto-aktiv svým blízkým, skutečně udělat tu práci, aby se to mohlo stát, je často skličující pocit. Je to jedna z těch činností bez tvrdé uzávěrky, kterou opakovaně odsouváme na konec to-do listů. Většina lidí neví, kde začít, a existuje velmi málo zdrojů, které vám s tímto procesem pomohou. Ale nemusí to tak být.

Možná to nevíte, ale Third Key Solutions pomáhá lidem vytvořit dědické plány zaměřené na krypto-aktiva, jak z technické stránky (Jaké peněženky mám použít? Kde a jak mám zálohovat klíče? atd.), tak z právní stránky (Jak se můžu ujistit, že moje nevlastní dítě nebo dlouhodobý partner zdědí tato aktiva?). Komplexní aktiva a rodinné situace obvykle vyžadují pomoc expertů, ale ať už je vaše situace jakákoliv, můžete začít plánovat dnes. Níže je vzor, který někteří naši přizpůsobují, aby dali svým blízkým vědět, jak se k těmto aktivům dostat. Můžete jej také použít. Je to dobrý způsob, jak začít přemýšlet o praktických aspektech, jak by váš bitcoin, ether, classic, z-cash, monero a další kryptoměny mohl přejít na vaše dědice.

Použití vzoru

Abyste vzor použili, vyhledejte {} a vyplňte prázdná místa. Je to skutečně pouze vzor a vyžaduje si spoustu úprav, aby byl použitelný vašimi dědici; určitě smažte věty, které se netýkají vaší situace a učiňte další změny dle potřeby. Je velmi důležité vysvětlit druhy aktiv, umístění klíčů a kontroly přístupu, které používáte pro zabezpečení. Kontroly přístupu jako PINy, přístupové fráze (passphrase), multi-signature nebo požadavky na časový zámek.

Vyhněte se používání hodnot v lokální měně (např. dolarech nebo korunách), protože tato hodnota se změní, než někdo tento dopis bude číst, a to by mohlo způsobit zmatení nebo konflikt mezi dědici, protože ti budou předpokládat, že hodnota uvedená v dopise bude správná.

Také se vyvarujte uvádění přesných čísel aktiv (např. 12,08975632 bitcoinů), protože tato čísla se pravděpodobně změní taky. Výjimkou je samozřejmě dlouhodobé úložiště, protože tyto částky by se neměly měnit příliš často a můžete si vytvořit zvyk, že pokaždé, když měníte něco ve svém dlouhodobém úložišti, změníte také svůj dopis.

Logistika dopisu

Ideálně vytisknete svůj dopis na staromódní papír a uložíte jej ke svojí závěti v sejfu. Editovatelnou verzi tohoto dokumentu byste měli ukládat na digitálním úložišti, které je bezpečné, např. externí zašifrovaný disk. Nechat tento dokument online a nezašifrovaný může poskytnout hackerovi, opravářovi počítačů nebo komukoliv s přístupem do vašeho počítače cestovní mapu, jak nalezne a ukradne vaše aktiva.

Kroky k použití dopisu:

  • Zkopírujte si dopis do editoru
  • Upravte ho pro svoje potřeby
  • Vytiskněte ho (zvažte vytištění více než jedné kopie)
  • Uložte papírovou kopii na bezpečném místě (nebo více bezpečných místech)
  • Zkopírujte digitální kopii ze svého počítače na bezpečné úložiště nebo ji zašifrujte
  • Bezpečně smažte nezašifrovanou kopii ze svého počítače (hledejte „secure delete“, abyste zjistili jak)
  • Pokud nevíte, jak udělat některý z kroků výše, nebo se necítíte příjemně, pokud byste jej měli dělat sami, najměte si experta nebo prostě tento dopis napište rukou na list papíru

Dodatečný právní dokument vyžadován

Prosím, mějte na paměti, že tento dopis samotný není dostatečný, aby zajistil, že vaše aktiva jsou předána lidem nebo charitám, které si vyberete. Na to budete potřebovat právní závěť, která neodporuje zákonům v místě, kde žijete. Ale neotálejte s tímto dopisem do doby, než se naučíte dědické právo. Nemělo by to být všechno, nebo nic. Vaši dědicové potřebují, abyste to udělali teď, nečekejte.

Tabulka kontroly přístupů a narativ

Pokud máte mnoho zařízení nebo peněženek, může dávat smysl použít tabulku, která poskytne vaše přihlašovací údaje, jako např. tabulka vyobrazená níže. Alternativou, pokud máte pouze málo přístupových bodů a/nebo vaše rodina není příliš technicky vzdělaná, můžete napsat narativ, který je provede celým procesem, jak ukazuje dopis níže.

Vzor: Dopis blízkým

Drazí {přátelé, rodina, dědici},

Dnes je {vložte datum}. Tento dopis vás informuje, že vlastním digitální aktiva, která nejsou držena nebo kontrolována třetími stranami. Chci si být jistý, že k nim budete mít přístup v případě, že já někdy nebudu moci. Prosím, pročtěte si celý tento dopis předtím, než učiníte jakékoliv kroky a kontaktujte Third Key Solutions (thirdkey.solutions) předtím, než začnete pohybovat se zůstatky. Vytvořil jsem s nimi svůj technický plán a oni vám můžou pomoci naučit se, jak zacházet s těmito aktivy bezpečně. V případě, že nejsou k dispozici, můžete také kontaktovat ___________________ nebo _______________________. Nesnažte se o přístup k těmto aktivům, aniž {smrt, mentální onemocnění, _______________________}.

Pamatujte si, že tato aktiva nejsou držena bankou a chyby se nedají napravit; převody musejí být učiněny korektně, nebo mohou být zůstatky navždy ztraceny. Zblízka sledujte každého, kdo pomáhá a ujistěte se, že rozumíte všemu, co se děje. Buďte extrémně opatrní se „zálohami peněženek“, protože kdokoliv je uvidí, může aktiva ukrást.

Používám Bittrex {vyjmenujte burzy} pro obchod s kryptoměnami a krypto-aktivy. Může tam teď být hotovost nebo aktiva. Tato aktiva byste měli z burzy přesunout co nejrychleji, protože burza není pojištěná a pokud bude hacknuta, mohou zůstatky nenávratně zmizet. Abyste získali přístup k tomuto účtu, budete potřebovat moje uživatelské jméno, heslo a bezpečnostní kód. Moje uživatelské jméno a heslo najdete uložené v mém manažeru hesel. ________________________ ví, jak získat přístup do mého manažeru hesel nebo instrukce k mému manažeru hesel najdete v ________________________. Taky budete potřebovat PIN k mému telefonu (uložený v _______) a PIN pro moji aplikaci Authy (uložený v __________). Tento účet je propojený s mým bankovním účtem v ____________ a výběry hotovosti by měly být uloženy na tento účet a rozděleny podle mojí závěti ze dne _____________.

Pro většinu svých zůstatků v bitcoinu a etheru používám hardwarovou peněženku Trezor. Přístup k těmto bitcoinovým zůstatkům získáte při použití oficiálního softwaru Trezoru. Přístup k etherovým zůstatkům získáte používáním softwaru MyEtherWallet. Abyste se dostali k těmto zůstatkům, musíte použít PIN (uložený v ______) a zařízení samotné. Pokud nemůžete najít Trezor nebo PIN, můžete získat přístup k těmto zůstatkům použitím zálohy této peněženky uložené v ___________ a použitím funkce „obnovit“, kterou zadáte tyto klíče do jiného zařízení Trezor nebo softwarové peněženky. Pokud potřebujete použít tuto obnovovací funkci, pravděpodobně budete potřebovat pomoc. Pro pomoc kontaktujte __________.

Na svém telefonu používám Coinomi, abych uložila malé množství bitcoinu, etheru, etheru classic a z-cashe. Abyste získali přístup k těmto aktivům na mém telefonu, budete potřebovat PIN k mému telefonu (uložený v _______) a PIN pro moji aplikaci (uložený v _______). Pokud nemáte můj telefon, záloha mé peněženky je uložená v ___________. Pokud máte tuto zálohu peněženky, můžete použít obnovovací funkci, abyste znovu vytvořili tuto peněženku na jiném telefonu. Pokud musíte udělat tohle, pravděpodobně budete potřebovat pomoc. Pro pomoc kontaktujte __________.

Používám Copay, aplikaci multi-signature software, abych uložil většinu svých bitcoinových zůstatků. Tyto bitcoiny jsou zamčeny více než jedním klíčem, a abyste s nimi mohli manipulovat, budete potřebovat dva ze tří klíčů, které jsem použil na jejich uzamčení. Tyto tři klíče jsou (1) hardwarová peněženka Trezor používající Copay Chrome App na mém notebooku, (2) hardwarová peněženka Ledger používající Copay Chrome App na mém PC, (3) aplikace peněženky Copay na mém telefonu. Abyste mohli použít klíče z Trezoru, budete potřebovat zařízení Trezor (uložené v _______) a PIN (uložený v _______). Abyste mohli použít klíče z Ledgeru, budete potřebovat zařízení Ledger (uložené v _______) a PIN (uložený v _______). Abyste mohli použít klíče z mého telefonu, budete potřebovat PIN mého telefonu (uložený v _______). Abyste se přihlásili do mého PC, budete potřebovat moje dešifrovací heslo (uložené v _______) a moje uživatelské heslo (uložené v _______). Pokud nemáte přístup k alespoň dvěma z těchto peněženek nebo nemůžete najít PINy, pak budete potřebovat zálohy peněženek, které jsou uložené odděleně. Záloha Trezoru je uložena v _______. Záloha Ledgeru je uložena v _______. Záloha apliakce Copay z telefonu je uložena v _______. S těmito zálohami můžete použít obnovovací funkci pro přístup k bitcoinům na jiném zařízení. Pokud musíte udělat tohle, pravděpodobně budete potřebovat pomoc. Pro pomoc kontaktujte __________.

Abyste tato aktiva převedli na peníze, budete to muset udělat na burze. Mohlo by vám pomoct použít  burzu __________, kde už mám účet. Pokud chcete tato aktiva převést jiným lidem, aniž je převedete na peníze, musí mít každý z nich svůj vlastní účet, na který tato aktiva dostane. Toto není něco, co může být uděláno správcem nebo třetí stranou, a to z důležitých bezpečnostních důvodů. Kontaktujte Third Key Solutions nebo jinou profesionální, důvěřovanou organizaci pro pomoc.

Tento dokument má doplňovat moji závět datovanou ________________ a uloženou v ________________.

Tento dopis byl naposledy aktualizován {vložte dnešní datum}.

 

 

Podepsán __________________________________

{vaše jméno}

Bez ohledu na svou situaci nebudete litovat toho, že si to naplánujete teď a vaši blízcí budou rádi, že jste to udělal; je to dobře strávený čas. Doufáme, že tento článek a vzor pro vás bude užitečný. Vždy nás zajímá vaše zpětná vazba, dejte nám vědět. Můžete nás kontaktovat přímo na https://thirdkey.solutions.

Pomohl vám tento článek, zaujal vás? Podpořte prosím Liberální institut v další činnosti bitcoinem nebo litecoinem:

Přeložil Martin Pánek.

Sdílej

O Autorovi

mm

Pamela Morganová je advokátka a podnikatelka. Je široce uznávanou autoritou na multi-signature governance a právní inovaci za použití digitálních měn. Je CEO ve firmě Third Key Solutions LLC a ředitelkou vzdělávání v CryptoCurrency Certification Consortium (C4).

Comments are closed.

All search results