fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Echo24: Babiš chce pomoc z EU využít v autoprůmyslu. Tam už ani haléř, varují experti

0

S penězi pro automobilový průmysl ale ostře nesouhlasí ekonomové oslovení redakcí Echo24. „Automobilkám by neměl jít z veřejných rozpočtů ani halíř, automobily nejsou veřejným statkem. Automobilkám by mělo stačit víc než dost, že stát plně platí tzv. komplementární statek automobilů, tedy silnice. Investovat do zdravotnictví samozřejmě dává mnohem větší smysl,“ řekl pro Echo24 ekonom a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Před přehnanými nároky varuje i šéf Liberálního institut, podle kterého by se nesprávné využití pomoci mohlo obrátit proti státu. „Stát by měl investovat zásadně pouze do veřejných statků, tedy např. do infrastruktury, justice nebo digitalizace veřejné správy. Pokud si stát nebo Evropská unie, vymýšlí strukturu ekonomiky, že nyní má být zelenější a digitálnější, a dává dotace soukromým firmám, je to špatně – vítěze a poražené má ve volné soutěži vybírat zákazník, ne úředník. Povede to k chybným investicím a chybné struktuře ekonomiky, což bude mít za následek buď recesi někdy v budoucnu, nebo další a další dotace,“ dodal Pánek.

celý článek…

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.