fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Economic Freedom of the World 2021 (13)

0
1. Česko spadlo v žebříčku ekonomické svobodě o další tři příčky – ve světě ekonomická svoboda mírně roste
14.09.2021  casopisczechindustry.cz , 69%
Odkaz na originál
místě ze 165 zemí a teritorií zahrnutých do výroční zprávy Economic Freedom of the World 2021, kterou dnes publikuje Liberální institut ve spolupráci s kanadským Fraser Institutem. V revidovaném žebříčku se loni Česko umístilo na 24. místě, o dvě příčky níže než předloni. „Loni došlo k mírně paradoxnímu výsledku, kdy index ekonomické svobody v Česku absolutně stoupl, ale v žebříčku si Česko pohoršilo, protože v jiných evropských zemích v absolutních číslech rostl rychleji.
2. Česko kleslo v žebříčku ekonomicky nejsvobodnějších zemí. Nejlépe si vede Hongkong
14.09.2021  aktualne.cz – ČTK, 67%
Odkaz na originál
Vyplývá to ze žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém v úterý informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa je nadále podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela. Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2019. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 165 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace.
3. Česko si pohoršilo na 27. nejsvobodnější ze 165 ekonomik světa
14.09.2021  barrandov.tv , 66%
Odkaz na originál
Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém v úterý v tiskové zprávě informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa je nadále podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela. Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2019. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 165 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace.
4. Česko si pohoršilo na 27. nejsvobodnější ze 165 ekonomik světa
14.09.2021  tyden.cz – ČTK, 66%
Odkaz na originál
Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém v úterý v tiskové zprávě informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa je nadále podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela. Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2019. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 165 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace.
5. Česko si v žebříčku nejsvobodnějších ekonomik světa pohoršilo
14.09.2021  eurozpravy.cz , 66%
Odkaz na originál
Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém dnes ČTK v tiskové zprávě informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa je nadále podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela. Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2019. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 165 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace.
6. Co musíte ráno vědět (15. září)
14.09.2021  investicniweb.cz , 65%
Odkaz na originál
Letos jde o pokles relativní i absolutní,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. V oblasti celkové regulace je Česko na 15. místě, v oblasti zahraničního obchodu na 29. místě a u stavu právního systému na 28. místě. V případě stavu financí je Česko na 80. místě a ve velikosti vlády dokonce na 90. místě. „Když se detailněji zaměříme na české meziroční výsledky, vidíme mírné zhoršení u všech komponentů. Tento trend může být varující zvláště vzhledem k tomu, že v následujících letech 2020 a 2021 přistoupila česká vláda ke krokům, které nejen obrovsky navyšují vládní výdaje, a to v mnoha ohledech ne zrovna produktivním směrem, ale také proto, že například v loňském roce byla inflace vyšší než cílová,“ uvedl Pánek.
7. Česko je 27. nejsvobodnější ekonomikou světa. Nejlépe si vede Hongkong, prozatím
14.09.2021  newstream.cz – ČTK, vku, 65%
Odkaz na originál
Letos jde o pokles relativní i absolutní,” uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. V oblasti celkové regulace je Česko na 15. místě, v oblasti zahraničního obchodu na 29. místě a u stavu právního systému na 28. místě. V případě stavu financí je Česko na 80. místě a ve velikosti vlády dokonce na 90. místě. „Když se detailněji zaměříme na české meziroční výsledky, vidíme mírné zhoršení u všech komponentů. Tento trend může být varující zvláště vzhledem k tomu, že v následujících letech 2020 a 2021 (připomínáme, že data v žebříčku jsou o dva roky opožděná) přistoupila česká vláda ke krokům, které nejen obrovsky navyšují vládní výdaje, a to v mnoha ohledech ne zrovna produktivním směrem, ale také proto, že například v loňském roce byla inflace vyšší než cílová,“ uvedl Pánek.
8. Ekonomická svoboda v Česku klesá, Hongkong stále v čele. Naposledy?
14.09.2021  novinky.cz – Bohumír Žídek, 65%
Odkaz na originál
Vyplývá to z aktuálního indexu ekonomické svobody kanadského Fraser Institutu, na němž spolupracuje také český Liberální institut. Česko kleslo meziročně o tři pozice na 27. místo. V čele je stále Hongkong, ale autoři upozorňují, že se do dat dosud nepropsal silně negativní vývoj v zemi v posledních dvou letech. Hongkong je na čele žebříku nepřetržitě od roku 1990. Jeho skóre přitom v posledních letech postupně klesá. Letošní index pracuje s daty za rok 2019, což jsou zatím poslední dostupná data.
9. Česko se propadlo v žebříčku ekonomické svobody o další 3 příčky na 27. místo
14.09.2021  byznysnoviny.cz , 65%
Odkaz na originál
Vyplynulo to ze žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém v tiskové zprávě informoval Liberální institut. „Loni došlo k mírně paradoxnímu výsledku, kdy index ekonomické svobody v Česku absolutně stoupl, ale v žebříčku si Česko pohoršilo, protože v jiných evropských zemích v absolutních číslech rostl rychleji. Letos jde o pokles relativní i absolutní,“ okomentoval letošní výsledky Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.
10. Česko si pohoršilo v ekonomické svobodě
15.09.2021  E15 – /čtk/, 65%
Odkaz na originál
Vyplývá to ze zveřejněného pořadí Indexu ekonomické svobody kanadského institutu Fraser, o kterém informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku nadále Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela. Index se sestavuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2019. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 165 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace.
11. ČR si pohoršila na 27. nejsvobodnější ze 165 ekonomik světa
14.09.2021  svethospodarstvi.cz – čtk, 42%
Odkaz na originál
Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku Economic Freedom of the World Index (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém v tiskové zprávě informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa je nadále podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela. Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2019. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 165 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace.
12. Česko spadlo v žebříčku ekonomické svobody na 27. místo ze 165
14.09.2021  radio.cz , 40%
Odkaz na originál
Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém v tiskové zprávě informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa je nadále podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela. Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2019. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 165 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace.
13. S ekonomickou svobodou si ČR pohoršila
15.09.2021  Právo – (ČTK,zr), 40%
Odkaz na originál
Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém včera informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa je nadále podle žebříčku Hongkong, poslední je Venezuela.
Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.