fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Ekologismus strachu?

0

V souvislosti se životním prostředím nebylo o množství pesimistických a varovných scénářů nikdy nouze.  Přelidnění, celosvětový nedostatek potravin, surovin, čistého vzduchu či vody – to vše již mělo podle pesimistů v minulosti nastat mnohokrát. Většina scénářů se však nenaplnila, neboť, byla-li vůbec situace skutečně někdy tak svízelná, lidé si vždy dokázali poradit. V zemích, které nezakazují svobodné podnikání, se z řešení konkrétních enviromentálních problémů stává běžné hospodářské odvětví. Díky konkurujícím si podnikatelům usilujícím o maximalizaci zisku totiž existuje přirozená motivace efektivně a co možná nejdříve využít každý nápad, který by mohl vést k dosažení zlepšení.

Americký ekonomický historik Robert Higgs analyzuje souvislost mezi vyvolaným pocitem strachu a omezováním svobody lidí. Higgs, sbírku jehož textů vydal Liberální institut pod názvem Politická ekonomie strachu letos na jaře, ukazuje, že strach je účinným nástrojem k zavádění nové regulace.

V této situaci přichází na scénu nové mediální tažení hnutí Greenpeace. O kampani za přísnou regulaci chemického průmyslu v rámci připravované legislativy známé pod názvem REACH včera informoval ve svém vysílání Radiožurnál, a s informacemi přišla již dříve i další média. Kdo by si také mohl nevšimnout lidských oblud v kašnách hlavního města? Za plavajícími symboly spermií na Václavském náměstí je možné vidět snahu šokovat, a získat si tak pozornost médií. Někdo by však mohl získat i dojem, že další složkou kampaně je i obratně cílená snaha zastrašit. Využití oblasti lidského rozmnožování by se mohlo některému pozorovateli jevit jako podprahová kampaň atakující nejhlubší lidské pudy a obavy. Jaká je skutečnost, však není možné z pozice ekonoma tvrdit, a  v žádném případě to není ani cílem autora tohoto textu.

Deklarovaná snaha o ochranu veřejného zdraví je na první pohled chvályhodná. Jak však chtějí “ekologové“ svých cílů dosáhnout? Uvolněním státní regulace zdravotnictví, umožněním vzniku komerčních zdravotních pojišťoven, které by měly skutečný motiv prát se za zájmy pacientů? Nikoli. Namísto toho usilují o posílení regulace a omezování svobody, která je přitom základním prostředkem řešení problémů životního prostředí. Proto je nutné nejnovější kampaň Greenpeace odmítnout.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..