fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Ekonom: Češi jsou stejně bohatí jako Italové

0

14.03.2022  Euro – Martin Pánek
strana: 32  rubrika: Report/Ekonomika

Česko dohnalo Itálii v průměrné ekonomické produkci. Je to o trochu složitější, nicméně i tento údaj hodně vypovídá o uplynulých 30 letech v těchto dvou zemích. Pro jejich srovnání je pak nejdůležitějším ukazatelem hrubý domácí produkt na hlavu v paritě kupní síly, ekonomicky řečeno, HDP per capita (PPP). V této souvislosti je pak otázkou, jak se v obou zemích projeví tlak na ekonomiku v důsledku ruské agrese na Ukrajině.
Hrubý domácí produkt představuje součet toho, co se v dané zemi za rok vyrobí ať v produktech, nebo ve službách včetně veřejné sféry. Stejné číslo se pak dostane, pokud se spočítají všechny výdaje nebo příjmy v ekonomice – každý výdaj na jedné straně je na druhé něčí příjem. Samotné HDP jednotlivé země toho však příliš neříká. Tato veličina je zajímavá, pouze pokud se srovná síla daných ekonomik ať v pozitivních věcech – jak velký je nový trh, kam chce firma dodávat zboží –, nebo méně pozitivních – jak silná je daná země vojensky.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.