fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Euro: Spořte na akciových indexech!

0

10.01.2022  Euro – Martin Pánek
strana: 26  rubrika: Téma/Indexy a aplikace

Zatímco akcie firem kolísají a mohou spadnout až na dno, pokud se ukáže, že nemají budoucnost, mnohem větší jistotou je koupit celý trh

Mít peníze na běžném účtu je sice pohodlnější a bezpečnější než ve slamníku, ale příliš to nevynáší. Obchodní banky totiž vklady v podstatě neúročí – úrok je natolik nízký, že nestojí za řeč.

Přitom uživatelsky přívětivých nástrojů, jak peníze nechat vydělávat, je dnes řada. Patří mezi ně například akcie, jejichž nákup v uplynulých letech usnadnily online služby, jako jsou Revolut, Robinhood, eToro, Degiro nebo české Fondee a Portu.

Investovat se rozhodně vyplatí do akciového indexu Standard & Poor’s 500 (S&P 500) zahrnujícího akcie 500 největších na burze obchodovaných firem v USA. Někteří se domnívají, že akcie nemají žádný význam pro život lidí. Opak je pravdou, akciová společnost je jedním z nejlepších vynálezů tržní ekonomiky.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.