fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Fialova vláda žádá o důvěru, jak liberální bude?

0

Právě včera a dnes žádá nová koaliční vláda premiéra Petra Fialy Poslaneckou sněmovnu o vyjádření důvěry. Není pochyb, že důvěra jí bude vyslovena, neboť koaliční strany disponují pohodlnou většinou 108 hlasů proti 92 opozičním hlasům.

Co nás s novou vládou čeká? O stručnou analýzu jsem se pokusil při komentování koaliční smlouvy. Vláda teď před Sněmovnu přistupuje s programovým prohlášením, které je z velké části v podstatě identickým textem.

buy viagra online

Znovu bych vypíchl aspoň některé body:

Vláda má dobré záměry, co se týče fiskální a daňové politiky. Chce racionalizovat rozpočtovou situaci, zavést výdajovou a daňovou brzdu, zvýšit limity pro pracovní dohody nebo pro registraci k DPH, snížit odvody zaměstnavatele. I když i v této oblasti se najdou v programovém prohlášení body, nad kterými zdviháme obočí, celkově jde o pozitivní záměry. Uvidíme, jak se je povede přeměnit v konkrétní legislativu.

Velmi pozitivně také hodnotíme úmysl vlády zjednodušit podnikání, zjednodušit zaměstnávání cizinců nebo přihlášení k jaderné energii. Velkým tématem této vlády také bude digitalizace, zde držíme vládě palce, aby šlo o digitalizaci, která občanům usnadní životy. Ne vždy tomu tak je.

V programovém prohlášení je také zmínka o tom, že vláda přizpůsobí autorské právo realitě 21. století. Je otázkou, co v tomto ohledu zmůže samotná česká vláda, neboť jde o harmonizovanou politiku, ale v tomto ohledu vládě určitě fandíme.

V programovém prohlášení zůstávají věci, se kterými nesouhlasíme: jako pokusy zastavit „odliv“ dividend, dotace hernímu průmyslu, korespondenční volby, uhlíkové clo, omezování jednorázových obalů a další. Budeme se snažit přesvědčit vládní poslance o neefektivitě těchto opatření.

Chválíme také odpor vlády k NIMBYismu a záměru dovolit soukromým firmám postavit více bytových domů.

Vzhledem ke zkušenostem zůstáváme opatrní, co se liberálnosti skutečné budoucí legislativy týče, avšak záměry vlády vypadají spíše chvalitebně.

Pokud bychom měli vypíchnout čtyři témata, na která se budeme soustředit a kde budeme vládě zejména přát, aby prosadila liberální reformy, budou to tato:

  • fiskální, daňová a hospodářská politika
  • digitalizace státní správy, zdravotnictví a dalších veřejných odvětví
  • zjednodušení migrace pracovníků a studentů
  • územní plánování a stavební řízení

Podrobnější komentář programového prohláčení připravujeme.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.