fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Finmag: Nová paušální daň očima expertů. Snazší podnikání, nebo jen další zmatky?

0

Martin Pánek
ředitel Liberálního institutu

Se zvýšením limitu paušální daně souhlasím. Je logické, že pevně stanovené částky v zákonech se musí čas od času aktualizovat, protože vlivem inflace se reálně snižují. Jenom v letošním roce inflace ukrojí nějakých deset procent, takže z nominální částky milion korun se stává reálných pouze 900 tisíc během jednoho roku. To se týká samozřejmě také například nezdanitelného minima. Ekonomové tomuto procesu říkají taxflace.

Tři pásma, jak je navrhuje ministerstvo financí, mi připadají trochu matoucí. Ještě však uvidíme, jak tento návrh zákona dopadne v Poslanecké sněmovně a v Senátu, třeba bude nakonec všechno jinak. Měli bychom chtít, aby placení daní bylo co nejjednodušší – a to nejenom pro OSVČ, ale pro všechny.

Zvýšení limitu nebude příliš velkým zásahem do státního rozpočtu. Ministerstvo financí odhaduje, že roční výběr daně se mu tímto zvýšením limitu sníží o 500 miliónů Kč. Daleko více se mu ale sníží výběr daně, pokud projde zpřísnění režimu OSVČ, jak jej plánuje Evropská komise v novém návrhu směrnice „o zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím platforem“.

Zdroj: https://finmag.penize.cz/penize/434111-nova-pausalni-dan-ocima-expertu-snazsi-podnikani-nebo-jen-dalsi-zmatky

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.