Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Graubündeňané vetovali další olympiádu

0

Voliči ve švýcarském kantonu Graubünden podruhé během čtyř let odmítli hostit zimní olympijské hry, informuje server SwissInfo.ch. Tentokrát šlo o 25 miliónů švýcarských franků (630 miliónů Kč) peněz daňových poplatníků, které by použila graubündenská vláda pro přípravu olympiády v roce 2026. Voliči odmítli toto plýtvání pěnezi jasnou většinou šedesáti procent hlasů.

Referendum tak v podstatě zkopírovalo výsledek z roku 2013 ohledně pořádání olympiády 2022. Psali jsme o tom v Laissez Faire březen–duben 2013. Výsledek plebiscitu je dalším v dlouhé řadě olympiád odmítnutých voliči – v Hamburku, Mnichově, ve Vídni nebo v Krakově.

V Graubündenu se přitom dvě olympiády již konaly, avšak již jsou hodně vousaté. Sv. Mořic hostil olympiádu v letech 1928 a 1948.

Kuriózní je, že zrovna v těchto dnech přinesl britský Guardian zdrcující fotoreportáž o využití sportovišť z Ria 2016 pouhý půlrok po ukončení tamních olympijských her.

I tentokrát tak musíme ocitovat legendární slova Jaroslava Bachory z LF prosinec 2005: „Je příznačné, že o přidělení pořadatelství OH nežádají u Mezinárodního olympijského výboru spolky sportovců, ale politici. Je signifikantní, že první státem organizovanou moderní Olympiádou byla ta v roce 1936 ve fašistickém Německu. Politici a lobbisté tehdy i dnes pouze vydávají svůj privátní zájem za zájem veřejný. Olympiáda není žádným veřejným statkem, a tudíž na ni nemá jít z veřejných peněz ani haléř.“

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.

All search results