fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Graubündeňané zamítli financování olympiády

0

V předminulém čísle Laissez Faire (listopad–prosinec 2012) jsme v článku Graubündeňané odmítli dotace pro turistické spolky psali o kantonálním referendu, kterým občané švýcarského Graubündenu odmítli změnu politiky turismu, kterou si určují samotné obce. Proponenti změny se po prohraném referendu obávali, že neprojde ani financování zimní olympiády. Měli pravdu.

Třetího března se ve Švýcarsku konala tři federální referenda a v Graubündenu k tomu přidali tři kantonální. Jedním z nich bylo hlasování o změně kantonálního rozpočtu, která se týkala vytvoření rezervy pro podporu případných zimních olympijských her v roce 2022. Při 59% účasti byla tato změna odmítnuta 52,7 % hlasujících.

V zamýšleném pořadatelském městě Sv. Mořici, kde se koneckonců už dvě olympiády (1928 a 1948) konaly, i v Davosu, který se měl o pořádání podělit, byla změna rozpočtu schválena. Zbytek kantonu se však o výhodnosti pořádání olympiády nepodařilo přesvědčit.

Kandidatura měla stát 60 miliónů franků (1,25 mld. Kč), z nichž 15 miliónů by zaplatila federální vláda a málo zalidněný Graubünden měl zaplatit 8 miliónů. Samotná olympiáda počítala s rozpočtem 2,46 mld. franků (51 mld. Kč).

Olympijský vítěz z Pekingu a držitel mnoha dalších ocenění, švýcarský cyklista Fabian Cancellara ventiloval svoje zklamání na Twitteru: „K výsledku hlasování proti olympiádě 2022 nemám slov. Ostuda. Ztracená příležitost,“ řekl hned v den vyhlášení výsledků. O den později se k referendu vrátil se slovy: „Považuji za tragédii, že my Švýcaři ani nedokážeme schválit olympiádu. Graubündenští voliči ji zamítli.“

V roce 1980 přitom Graubündeňané odmítli olympiádu dokonce 77 % hlasů. V minulosti švýcarští obyvatelé nebo švýcarské olympijské organizace zamítli olympiády také v Bernu, Curychu a Ženevě ještě před tím, než se dostali před Olympijský výbor. Kandidaturu Sionu pro rok 2006 předčil italský Turín. Shodou okolností se o několik dní později konalo obdobné referendum ve Vídni, kde se 72 procent hlasujících vyslovilo proti pořádání olympijských her v roce 2028.

Jak je vidět, institut lidového veta dokáže účinně napravovat rozhodnutí politiků utrácet nesmyslné částky. Nezbývá než věřit, že i Češi dostanou možnost vyjádřit se, až zase nějakého pražského primátora napadne pořádat olympiádu.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.