fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

iDnes: Covid ekonomické svobodě nepomohl. Dluhů je více, štěstí méně

0

Dobrou zprávou je, že ekonomická svoboda dosáhla v aktuálně zveřejněné zprávě o ekonomické svobodě ve světě z roku 2021 svého historického maxima, tedy celosvětového průměru 7,04 bodu z 10 možných.

Problém je, že zpráva vychází z údajů za rok 2019, tedy posledních dostupných. Přitom omezení související s covidem a nebetyčně vysoké státní výdaje, pokud se po pandemii zakoření, mohou ekonomickou svobodu dlouhodobě snížit. 

To je velmi důležité. Četné studie ukazují, že ekonomická svoboda podporuje růst, prosperitu a snižování chudoby. Pokud dojde k jejímu dlouhodobému poklesu, svět zchudne. Údaje o ekonomické svobodě v roce 2020, natožpak 2021 ještě nejsou k dispozici, ale pravděpodobně došlo k jejímu poklesu. Během pandemie vlády zvýšily výdaje a regulační omezení. Bylo nutné přijmout mnoho opatření, aby se lidem finančně pomohlo a omezilo se šíření viru.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ekonomicka-svoboda-prosperita-dluhy-dane-covid.A210921_183208_ekonomika_albe

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.