fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Jak obnovit renomovaný žebříček Doing Business

0

Když Světová banka loni zrušila svůj projekt Doing Business, vytvořila tím obrovskou informační mezeru pro ekonomy a vlády, které se snaží podpořit hospodářský růst a snížit chudobu, tvrdí Simeon Djankov v nové studii, která mapuje, jak zprávu oživit, a kterou dnes zveřejnil Fraser Institute, nezávislý nestranický kanadský think-tank pro veřejnou politiku.

„Každý rok se na předních místech žebříčku objevovaly úspěšné vyspělé země, ale částečně i díky této studii je mnoho chudších zemí dohánělo a zlepšovalo své podnikatelské prostředí,“ uvedl Dr. Djankov, politický ředitel Skupiny pro finanční trhy na London School of Economics a zakladatel projektu Doing Business.

„Víme, že např. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR se indexem zabývalo a hledalo cesty, jak podnikání v Česku zjednodušit, a posunout tak naši zemi v žebříčku výše. Jeho oživení by tak bylo dobrou zprávou pro české podnikatelské prostředí,“ dodal Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.

Projekt Doing Business, který vznikl v roce 2003, měřil účinnost vládních regulací v jurisdikcích po celém světě a analyzoval, zda nevytvářejí překážky pro investice a prosperitu.

Tento žebříček byl skutečně hlavním zdrojem informací o globálním podnikatelském prostředí a tvořil 65 % mediálních a veřejných citací v této oblasti. Pomohl tvůrcům politik v rozvojových zemích zlepšit jejich podnikatelské prostředí, což vedlo ke zvýšení investic a růstu.

Nová studie Simeona Djankova doporučuje, aby konsorcium univerzit zprávu obnovilo, ale s několika zásadními vylepšeními, mezi něž patří např:

  • revidovat předpoklady o správních a soudních postupech a dokumentech tak, aby odrážely pokrok v oblasti elektronického přenosu dokumentů
  • obnovit ukazatel regulace práce
  • vypracovat ukazatel pozitivní funkce vlády
  • rozlišovat mezi právem a praxí a vypracovat paralelní soubor ukazatelů o regulační praxi

„Stojí za to vzkřísit projekt Doing Business, zamyslet se nad tím, co víme nyní a jaké odpovědi nám stále unikají, a zabývat se těmito otázkami s využitím stávajících vědeckých poznatků nebo nového výzkumu,“ řekl Djankov.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.