Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Jak Waze zvyšuje bezpečnost na silnicích lépe než policie

0

Ekonomika smartphonových aplikací zlepšila naše životy v tisících malých záležitostech. Se zdánlivě nekončícími možnostmi stahovat aplikace a používat zařízení, která nám pomáhají celý den s jakýmikoli potřebami. Většina z nich je zdarma nebo za malý poplatek.

Zapomněli jste, jaké potřebujete ingredience do oblíbeného koláče? Najdete je na svém smartphonu během několika sekund. Bojíte se nežádoucích účinků nového léku? Žádný problém. Nejste si jisti kvalitou restaurace, do které právě vcházíte? Davy lidí vám to chtějí říct. Potřebujete burrito k obědu? Uber vám jedno přiveze. (Můžete si taky nechat přivézt kočku nebo očkování proti chřipce).

Pravdou je, že žijeme úplně jiné životy, než jsme žili před deseti lety. Máme nevídaný přístup ke všem životním potřebám. Lékařské a nutriční informace, navigace, počasí odkudkoliv a stovky komunikačních aplikací, které umožňují text, zvuk i video. Můžeme se tak spojit s polovinou světové populace – okamžitě a zadarmo.

Nový způsob řízení aut

Aplikace, ze které jsem dnes nejvíce nadšený, je navigační pomocník Waze. Poskytuje mapy a další užitečné návody, jak se dostat odsud tam. Navíc sbírá informace, aby vaše cesta byla efektivnější a bezpečnější než jindy. Ve velkých městech vás Waze navede přes zkratky, abyste se vyhnuli zácpám. Upozorní vás na nehody, uzavírky silnic nebo překážky na cestě.

Působivé je, že umožňuje řidičům nahlásit, kde policisté měří rychlost. Řekne vám dokonce, zda je policista vidět, nebo je schovaný. Rovněž můžete tuto skutečnost potvrdit, nebo popřít.

Proti této možnosti v aplikaci měla policie námitky. Proč? Protože to znamená, že řidiči mají lepší možnost vyhnout se pokutám. Ale přemýšlejte o tom: aplikace vlastně dosahuje toho, že lidé dodržují zákony. Řidiči jezdí bezpečněji a pomaleji, aby se vyhnuli pokutám.

Proč by policie něco namítala? Pokud je cílem dopravní policie přimět lidi k bezpečnější jízdě, pak to, že lidé vědí o přítomnosti policie, tohoto cíle dosahuje.

Ale samozřejmě známe skutečný důvod. Cílem policie na silnicích není inspirovat k lepší jízdě. Cílem je spíše chytání lidí při porušování zákonů, aby mohli vybírat více peněz, které financují jejich oddělení. Jinými slovy – motivy policie jsou přesně opačné než slíbené výsledky. Namísto toho, aby usilovali o bezpečnější provoz, vyhledávají porušování zákonů jako prostředek pro dosažení jiného cíle: maximální výběr peněz.

Charakter Waze je úplně jiný. Pomáhá vám více vnímat okolí a uvědomit si, že ostatní řidiči jsou ve stejné situaci, snaží se rychle a bezpečně dojet do cíle. Jsme tu, abychom si navzájem pomohli.

Komunita je důležitá

Pro mě to znamenalo velkou změnu v tom, jak řídím.  Od prvních letech řízení má člověk tendenci vnímat ostatní řidiče jako nějaké překážky.  Vaším úkolem je přechytračit ostatní, kteří se tísní na silnici, pohybujete se velmi rychle a spíše mezi sebou soupeříte. A když kolem nejsou policisté, jezdíte, jak nejrychleji to jen jde.

Nikdy jsem neměl v úmyslu takhle řídit, ale teď vím, že jsem tak vlastně řídil už od prvního dne, kdy jsem dostal od vlády povolení usednout za volant. Jakmile jsem usedl za volant, měl jsem tendenci vnímat se jako osamoceného účastníka provozu.

Waze mazaně změnil můj pohled na řízení. Ostatní řidiči se stanou vašimi patrony, protože jsou to právě oni, kteří oznamují dopravní nehody, vozidla na kraji silnice, zablokované ulice a přítomnost policistů. Všichni vám dělají laskavosti. Pokud něco oznámíte, ostatní vám poděkují. Dokonce vidíte ikonky, které značí, že vaši přátelé zrovna také řídí.

Bezpečnost je prioritou číslo jedna. Waze vás nenechá zadávat novou adresu, když řídíte. Abyste mohli adresu napsat, musíte nejdříve zastavit.

Aplikace dokáže v řidičích vytvořit povědomí o komunitě, a to mění způsob, jakým přemýšlíte, když řídíte. Teď nechávám Waze zapnutý i když vím, kudy jet. Je to mé spojení s komunitou. Zjišťuji, že se změnil celý můj pohled na řízení. Poprvé v životě můžu upřímně říct, že jsem jako řidič více zodpovědný a také bezpečnější.

Takže díky Waze — produktu vynikajícího podnikání, které pomocí soukromých sítí pomáhá zajistit veřejnou službu.

Porovnejte s lidmi, kteří mají za úkol, aby naše silnice byly bezpečnější a jsou za to placeni z našich daní.  Nejenže se jim nedaří něco, co umí bezplatná aplikace, ale dokonce se ji pokouší ochromit.

Malé krůčky k lepšímu světu

Možná to vypadá jako příliš malé zlepšení života, aby to stálo za zmínku. Omyl. Všechny dobré kroky k lepšímu světu se objevují na okraji. Krůček po krůčku, přes pokus a omyl – časem se zrodí inovace. Podíváte se zpátky na pokrok za jedno desetiletí, a to je ten moment, kdy úžasem tajíte dech.

Svět se nezlepšuje prostřednictvím obsáhlých zákonů, které sepsali zákonodárci a podepsal prezident. Svět se zlepšuje prostřednictvím malých inovací, nahodilým stahováním aplikací, postupného zlepšování našich stávajících cest, které postupně vytvářejí lepší svět. Waze je pouze jedním z milionu, ale ukazuje na správný přístup a metodu, jak zlepšit svět.

Přeložil Ota Tořínský

Sdílej

O Autorovi

mm

Jeffrey Tucker je redakčním ředitelem v American Institute for Economic Research. Je také CEO v Atlanta Bitcoin Embassy, řídícím partnerem ve Vellum Capital, zakladatel Liberty.me a autorem knih Bourbon for Breakfast, It's a Jetsons World a dalších.

Comments are closed.

All search results