fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Jan Färber: ODS, ČSSD i lékárníci chtějí zavést úředně stanovené ceny léků

0

Poslancům se totiž nelíbí, že se tyto doplatky mohou lišit řádově až o stovky korun. Argumentují tak tím, že jim jde o dobro pacientů, chtějí jim ušetřit obíhání lékáren.

Jde tedy o typický příklad paternalistické politiky. Bohužel zde není potřeba sahat k nikterak složité ekonomické analýze, abychom zjistili, co se po prosazení takového zákona stane. Poslanci se snaží „prodat“ to, co je vidět. Tedy, že se vyrovnají ceny léků ve všech lékárnách. Zkrátka budou jednotně stanoveny. Nesmí se však zapomínat na to, co zatím vidět není. A sice, že takovéto opatření samozřejmě povede k deformaci trhu, která se v tomto konkrétním případě pravděpodobně (podle zkušeností ze zemí, kde takovéto návrhy byly prosazeny – viz článek MF Dnes) projeví snížením množství nabízených druhů léků, zejména těch určených k léčbě vzácných chorob.

Celý tento případ je dokladem snah všech politiků ovládat alespoň nějaký úsek ekonomiky. Tyto jejich snahy jsou poměrně snadno pochopitelné, jejich motivace je jasná: ukázat občanům, že jsou tady pro ně, a že pro ně něco dělají. Co je však v tomto případě znepokojující, je reakce lékárníků, kteří ústy mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse s tímto návrhem souhlasí. Nezakrytě tak přiznávají, že je pro ně pohodlnější žít pod starostlivým dohledem státních úředníků, než se snažit uspět v souboji s konkurencí.

Otázkou pak pouze zůstává, kdo na tuto změnu doplatí? Skutečně to budou farmaceutické firmy, proti kterým je tento návrh údajně (také) namířen? Nebo to nakonec jako vždy v podobných případech zaplatí spotřebitel, jemuž se snížila možnost výběru z nabízených léků?

PS: Na stránkách poslance Borise Šťastného z ODS se 14. září objevily dva nové články (1,2), ve kterých tento návrh představuje a přináší argumenty na jeho podporu. Provádí zde poměrně zevrubný rozbor jeho předpokládaných dopadů a svým kritikům tak velmi usnadnil práci, neboť ti nemusí tento rozbor provádět, stačí si přečíst argumenty, které poslanec Šťastný pokládá za přínosy svého návrhu a zamyslet se nad nimi a jejich dopady. Doporučuji, zkuste to!

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..