fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Kolik legislativy EU přebírají státy EFTA?

0

Zanedlouho se ocitneme uprostřed kampaně do eurovoleb. Zkušenosti ukazují, že eurooptimisté budou euroskeptikům říkat, že státy EFTA musejí přebírat veškerou nebo téměř veškerou legislativu EU. Jak je to ale doopravdy?

  1. Norské hnutí Nei til EU spočítalo, že Norsko přebírá 9–11 % legislativy EU
  2. Podle islandského ministra zahraničí přebírá Island 10 % legislativy EU
  3. Britský euroskeptik Richard North spočítal, že státy Evropského hospodářského prostoru přebírají 21 % legislativy EU
  4. Norská vláda uvádí, že Norsko přebírá 28 % legislativy EU (pdf, s. 795)

Průměrný odhad tedy je (10 + 10 + 21 + 28) / 4 = 17,25 %. Mohli bychom zdrojům přiřadit různou váhu a ještě si s tímto průměrem trochu pohrát, jisté každopádně je, že žádný zdroj neudává vyšší podíl než 28 %. Což je na hony vzdálené stanovisku, že státy EFTA přebírají veškerou unijní legislativu. (Přesněji jde o státy v Evropském hospodářském prostoru, tedy Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Švýcarsko má s EU separátní uspořádání.)

Je nicméně správné uznat, že státy EFTA musí přebírat tu nejdražší a nejškodlivější legislativu.

Častou námitkou také je, že i státy EFTA musí platit příspěvek do rozpočtu EU. Ano, to je pravda. Podle studie, která udělala srovnání jablek s jablky, platí státy EFTA zhruba poloviční příspěvek oproti členským státům EU.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.