fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Legalizace.cz: Zelená vlna pokračuje

0

Otázkou je, kdy zelená vlna dorazí i do České republiky. Podle ředitele Liberálního institutu Martina Pánka si však Češi nejspíš ještě počkají. „Že je válka proti marihuaně u konce, je jasné už několik let od chvíle, kdy po Coloradu a Washingtonu začaly rekreační marihuanu postupně legalizovat i ostatní státy USA,“ uvedl na dotaz Novinek.

„Čeští politici však obecně nepatří mezi politické inovátory, takže těžko očekávat, že budeme jednou z prvních zemí v Evropě, která marihuanu legalizuje,“ dodal Pánek.

Přesto by se podle Pánka Česko mělo pokusit o legalizaci co nejdříve. „Aby získalo takzvané ‘first-mover‘ výhody (first mover benefit získá firma, která obsadila daný segment trhu jako první, pozn. red.) a firmy mohly realizovat zisky, které jim poté konkurence stlačí dolů. Totéž se týká daňových výnosů,“ domnívá se Pánek.

Při legalizaci je podle Pánka důležité se vyvarovat nastavování minimálních cen, excesivních spotřebních daní a přílišné byrokratizace odvětví. „To by vytvořilo příliš velký prostor pro pokračování nelegálního trhu s marihuanou. Stejně bychom se měli vyvarovat monopolizace nebo kartelizace, ať už malým počtem udělených licencí nebo například příliš velkými požadavky na dané firmy,“ doplnil.

„Všechny tyto pokusy už v zahraničí proběhly, a je třeba je neopakovat,“ uzavřel Pánek.

celý článek…

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.