fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Liberální institut v roce 2018

0

Jaký byl rok 2018 v Liberálním institutu? Podívejme se společně na stručný přehled.

6. března jsme Johnu Taylorovi předali Výroční cenu. John Taylor před tím přednesl výroční přednášku na téma Měnová politika po světové finanční krizi Krátkou reportáž, fotky a zvukový záznam z přednášky najdete v článku Předali jsme Výroční cenu 2017 Johnu Taylorovi.

Dosavadní ředitel Dominik Stroukal odešel do Roklenu, kde se stal hlavním ekonomem. 22. dubna se novým ředitelem stal dosavadní zástupce ředitele Martin Pánek. Rozšířil tým Liberálního institutu mj. o hlavního ekonoma Jiřího Nohejla, ředitele nově vzniklého Centra pro výzkum EU Davida Bartase nebo sales managera Jana Čmolíka (Modrého ptáka).

O měsíc později, 22. května jsme „oslavili“ Den daňové svobody 2018 tiskovou konferencí a happeningem v ulicích. Více se dozvíte v tiskové zprávě pod názvem 22. května 2018: Dnešek je Dnem daňové svobody!.

 

Hned další týden, 28. května jsme v Praze přivítali Johana Norberga, autora naší nové knihy s názvem Pokrok. Předmluvu k této knize si můžete přečíst v článku Život v pokroku a knihu si můžete koupit v našem e-shopu. Nezapomeňte také na první Norbergovu knihu Globalizace.

 

V červnu jsme uspořádali dva semináře o sociálních sítích, 6. června v Praze a 20. června v Brně. Moderoval náš David Bartas a na panelu vystoupili Martin Pánek z Liberálního institutu, Aleš Musil z Evropské komise, Michal Půr z Info.cz a Jakub Horák z hnutí Nevím. Uspořádali jsme konferenci o sociálních sítích + Debata o sociálních sítích proběhla i v Brně.

 

23.–26. srpna se konala každoroční letní škola pod názvem Misesova akademie Liberálního institutu. V Českém Šternberku se setkalo 50 studentů, kde zasvětili svoje dny studiu ekonomie, filozofie, politiky a liberalismu. Více v článku Misesova akademie Liberálního institutu (MALI) 2018 je za námi

 

20. září jsme prezentovali výsledky Skóre senátorů. Tisková konference se konala za účasti nejliberálnějšího senátora Jaroslava Kubery.

 

25. září jsme v rámci Economic Freedom Network publikovali výsledky indexu Economic Freedom of the World 2018. Česká republika si polepšila na 30. místo. Více v tiskové zprávě Globální ekonomická svoboda mírně vzrostla – Česká republika je na 30. místě ze 162 zemí

 

1. října jsme na tiskové konferenci vyhlásili výsledky Indexu byrokracie 2018. Tiskové konference se zúčastnili zástupci čtyř organizací: Liberálního institutu, Cetrna ekonomických a tržních analýz, Roklenu a ministerstva průmyslu a obchodu. Index byrokracie 2018: V České republice stráví průměrná malá firma papírováním 233 hodin ročně

 

11. prosince jsme v Poslanecké sněmovně uspořádali seminář na téma Liberalizace železnic, kterého se zúčastnila plejáda skvělých hostů: předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec, majitel RegioJetu Radim Jančura, generální ředitel společnosti Leo Express Peter Köhler, nejznámější strojvůdce na Twitteru Michal Kopťár. Za skvělou organizace děkujeme Lence Andrýsové.

21. prosince jsme konec roku oslavili v Cevro institutu na vánočním setkání libertariánů. V jeho průběhu proběhlo hlasování o nejliberálnějším a nejetatističtějším počinu roku. Více v článku Liberální a etatistický počin roku 2018 – otevřené supermarkety a kontroly svateb.

Na facebookovém profilu jsme zaznamenali nárůst z 1258 sledujících na 1826, tj. o 45 %. Analytika na Twitteru bohužel neukazuje, kolik followerů jsme měli na twitterovém účtu na začátku loňského roku, ale pro srovnání příští rok si tedy můžeme zaznamenat, že na začátku letošního roku máme 833.

Do obchodů jsme letos kromě Pokroku poslali také dvě naše publikace esejů Frédérica Bastiata a pokračujeme v digitalizaci našich vyprodaných knih. Účastníme se debaty v médiích, jak můžete sledovat na dedikované stránce, publikujeme články a rozhodně neleníme.

Čeká nás dlouhá cesta a pro rok 2019 jsme si pro vás přichystali další skvělé projekty, budeme toho dělat víc než loni. Tak pojďte s námi!

Budeme nadšeni za jakoukoliv finanční i nefinanční podporu. Díky za přízeň!

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.